4. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Čtvrtý týden je týdnem, kdy se zárodek již nazývá embryo. V tomto týdnu stoupá rychle hladina těhotenského hormonu HCG. Tudíž je možné zjistit těhotenství prostřednictvím těhotenského testu. Většinou tyto testy nebývají moc spolehlivé, pokud je výsledek negativní, ale zároveň se nedostavuje menstruace, zkuste test opakovat po několika dnech.

Může dojít k implantačnímu krvácení

Známky těhotenství už by na sebe teoreticky také neměly nechat čekat: výkyvy nálad, bolesti břicha, hlavy, zad, plnost břicha, pálení žáhy, zvýšené pocení, citlivost prsů a další. Děložní sliznice do této doby podstoupila vlivem hormonů zásadní změny. Je vysoká a připravená přijmout oplozené vajíčko a zajistit mu výživu. Jestliže bylo uvolněné vajíčko ve vejcovodu oplodněno a doputovalo až do dělohy, dojde k jeho uhnízdění – nidaci. V takovém případě nenastane menstruační krvácení a to je známka gravidity. Může však dojít ke slabému krvácení, nikoliv k menstruaci, ale implantačnímu krvácení. Krev nebývá jasně červená, spíš narůžovělá, nahnědlá nebo jde pouze o výtok.

Vývin embrya

Následujících deset týdnů se budou vyvíjet veškeré orgány děťátka a některé začnou i fungovat. V tomto období bude vaše miminko nejzranitelnější vůči jakémukoliv případnému zásahu do jeho vývoje. Nyní je vaše dítě nazýváno stále embryo, skládajícího se dvou vrstev – ektodermu a entodermu, z nichž se postupně vyvinou všechny orgány a části jeho tělíčka. V tomto okamžiku se i jednoduchá placenta skládá ze dvou vrstev. Buňky jsou skrze tunýlky spojeny s děložní sliznicí, aby mohla proudit krev. Takto bude vyvíjející se placenta schopná poskytnout kyslík a živiny plodu.

Nechybí ani plodový obal, který má za úkol chránit miminko. Plodová voda bude střežit jeho vývoj a žloutkový vak produkuje červené krvinky a poskytuje výživu do doby, než se vyvine plně placenta a převezme tento úkol. Dalších 6 týdnů je rozhodující pro zdravý vývoj dítěte. Prozatím nedostatečně vyvinutá placenta a pupeční šňůra, které zajišťují potravu a kyslík dítěti, jsou již funkční. S postupem času se zcela vyvinou. Dítě je tedy skrze placentu již vystaveno všemu, co vložíte i vy do svého těla. Proto se přesvědčte o správnosti a úplnosti vašeho jídelníčku.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rohlík, vnitřnosti i ryby patří do dětského jídelníčku

Jak běhat s kočárkem