Mami, kdo nosí dárky?

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Jestliže máte doma malé dítě, se kterým oslavíte třeba teprve první nebo druhé Vánoce, nejspíš zatím nemusíte řešit otázku, jak vysvětlit tu hromadu dárků pod stromečkem. Jenže co časem? Pojďme se společně podívat na to, jaké přístupy dnes rodiče v případě tajemného Ježíška volí, třeba se inspirujete.

 

Lhaní nebo pohádka?

Většina z nás v dětství zažila klasické věření na Ježíška. Malé miminko nosí o Štědrém dni dárky (samozřejmě jen hodným dětem), někde dokonce naděluje včetně rozsvíceného stromečku a inspirací jsou mu dopisy, které během adventu dáváme za okno. A za pár let se dítě dozvídá, že to tak vlastně není, dárky nosí máma s tátou a celou dobu to tak i bylo.

Stejně jako rodiče nejsou jednotní v tom, zda je tato tradice správná, různí se i názory psychologů. Někteří tvrdošíjně obhajují různé stupně lží, protože v době uctívání materiálna je pro děti duchovno a nadpřirozeno velmi důležité. Jiní se vztyčeným prstem nabádají, aby rodiče svým dětem nelhali a nenechávali je pak přicházet na bolestnou pravdu. A rozpory panují i v řadách, dnes už dospělích, kteří si výše zmíněné divadélko prožívali na vlastní kůži. Někdo s láskou vzpomíná na roky sladké nevědomosti a moment odhalení s žádnými negativními emoci spojený nemá. Jiní však s hořkostí v hlase vyprávějí o tom, jak zjistili, že z nich rodiče roky dělali hlupáky.

 

Křesťané ve výhodě

Jednodušší to mohou mít v jistém smyslu rodiny, ve kterých se věří v Boha a Ježíše Krista, protože jejich děti Ježíše “znají” a potkávají se s ním třeba při mších nebo rodinných modlitbách i během roku. Dětem je pak možné vysvětlit, že Ježíš byl kdysi taky malé miminko a my oslavujeme na Vánoce jeho narozeniny. Dárky pod stromečkem můžou být do jisté doby tajemstvím, které není třeba komentovat, později starším dětem rodiče vysvětlí, že narozeniny Ježíše jsou zvláštní tím, že dárky nedostává on, ale my a dáváme si je mezi sebou na důkaz toho, že se máme rádi.

Ale ani děti, které s Ježíškem přichází do styku jen jednou za rok a to právě na Vánoce, nemusí být v nevýhodě. Rodiče mohou zvolit jinou rétoriku, která je blízká jejich pohledu na svět a Vánoce. Podstatné však je, a to i v případě, kdy skutečně chceme hrát hru “dárky nosí Ježíšek”, abychom s dětmi tyto otázky řešili stručně a přiměřeně jejich věku. Pro rodiče je výhodné odpovídat tak, aby svoje odpovědi mohli postupně doplňovat namísto toho, aby dětem museli říct: to není pravda, to jsem ti tehdy lhal/a.

 

Pohoda především

Ať tak či onak, Vánoce jsou krásným časem, kdy by děti měly zažívat především pohodu, lásku a radost a pokud všechny tyto atributy budeme mít na mysli, není možné se v této oblasti nějak zásadně zmýlit. Rodiče by měli volit především podle vlastní intuice, jak s dětmi toto velké vánoční obdarování prožijí. Není vhodné děti strašit tím, že když nebudou hodné, Ježíšek jim nic nepřinese. Předvánoční čas by se taky neměl nést v duchu nájezdů na obchodní centra, jak jsme toho někdy svědky, nebo šíleného uklízení a pečení dvaceti druhů cukroví. Vánoce jsou především svátky rodinné pospolitosti, mějme to na paměti, vždyť už nám Advent za chvíli zaklepe na dveře.

 

 

A jak řešíte “Ježíška” u vás doma vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Konec s nudou při cvičení