Jednou z nepříjemností tohoto období může být samovolný únik moči, který souvisí s tlakem dělohy na močový měchýř. Nejčastěji k tomuto problému může docházet při smíchu, kýchnutí, kašli, poskoku.
Pokud se vás tento problém týká, procvičujte dno pánevní pomocí Kegelových cviků a noste speciální vložky. Dalšími těhotenství provázející symptomy mohou být zácpa a hemeroidy. Nemusíte se obávat, tyto nepříjemnosti se dají řešit a po porodu většinou zcela vymizí.
Miminko ve 26. týdnu těhotenství
Miminko roste od 26. do 29. týdne těhotenství svižnějším tempem. Nyní měří kolem 36 cm a váží přibližně 800 gramů. Tep děťátku klesl na 150 tepů za minutu – u kluků je o něco málo vyšší. Už má zcela vyvinutá modrá očička a často je otevírá. V tělíčku se usazuje tuk. Mozek se však nadále postupně vyvíjí. Vytvářejí se nervové dráhy pro sluchové vjemy a mozek dokáže zachytit reakci na dotyk. Je však už vytvořena dominantní hemisféra – polovina mozku, která určí, zda bude v budoucnu pravák či levák.
V plících se vyvíjejí alveoly a rostou průdušky, přestože budou muset ještě dozrát. Plod nadále získává kyslík i živiny pomocí placenty, ale nacvičuje si již dýchací pohyby. Děťátko už má přiměřené proporce a podobá se novorozenci. Jen musí ještě trochu dorůst. Stále je velmi hubené a nemá vytvořenou zásobu podkožního tuku. Sluch má dítě také vyvinutější a slyší nejen váš hlas, ale i osoby, se kterými mluvíte. Na některé zvuky a hlasy může reagovat pozitivně na jiné negativně. Pohlavní diferenciace je ve finále. V této fázi vývoje dochází u chlapců k sestupu varlat do šourku a u děvčátek k prohloubení pochvy.
Maminka a její tělo
Pokud jste ještě nebyla na zátěžový test diabetes, tentokrát vás nemine. Během těhotenství je vhodné zůstat v dobré kondici, jak fyzické tak psychické. Lépe vám to pomůže snášet rostoucí váhu a také porod bude snadnější. Zbytečně se nepřepínejte – cvičení má přinášet užitek a nemusí být náročné. Nezapomínejte na pravidelné procházky po čerstvém vzduchu. Vhodné je také plavání, kdy voda pomůže nést větší váhu.
Objevit se může nepříjemné pálení žáhy. V poslední fázi těhotenství přibývá množství plodové vody a dochází k zvětšování dělohy, která vyklenuje přední stěnu bříška a vytlačuje nitrobřišní orgány, což je důvodem pálení žáhy. Děloha vytlačuje žaludek nahoru, což společně s pomalejším vyprazdňováním způsobuje návrat kyselých žaludečních šťáv do spodní části jícnu. Nejezte kořeněná jídla, jezte častěji po menších porcích, podkládejte si více pod hlavu, nepijte perlivé vody.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.