29. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Ne, že by byl tento týden jeden z nejvýznamnějších, ale rozhodně se od teď již začnete pomalu připravovat na příchod miminka se vším, co k tomu patří. Proto bychom na tento týden rádi kladli trochu důrazu. Během následujících týdnů začne plod zaujímat polohu hlavičkou dolů.

Informace o miminku ve 29. týdnu těhotenství

Nyní plod měří kolem 39 centimetrů a váží 1,25 kilogramů. Proporčně již hlavička odpovídá celku. Mozek rychle roste a vytlačuje měkké lebeční kosti ven. Zvětšuje se jednak objem mozku, ale i jeho povrch, záhyby a rýhy. Nyní už může řídit tělesnou teplotu a dýchání. Děťátko má otevřené oči a rozeznává nejen zvuky, ale i chutě. Neustále přibývá i tuku v podkoží. Jednotlivé orgány pokračují v růstu. Jeho kosti sílí a prodlužují se. Prostor pro skotačení miminka se zmenšuje, ale stále napíná končetiny a kope svou maminku. Plod je velmi citlivý na různé podněty: zvuk, světlo, vůně a chuť.

S každým týdnem roste pravděpodobnost, že se miminko narodí silné a zdravé. V následujících týdnech se váha plodu ztrojnásobí. Tento týden je významný nejen pro maminku, ale i dítě. Jeho mozek dokáže sám regulovat teplotu tělíčka. To však nastane až po narození, v děloze je zatím chráněno maminčiným tělem. Rozvíjí se i šedá kůra mozková. Obličejová část je také funkční: fungují oči, kdy sítnice reaguje na světlo. Vyvinuty jsou další smyslové vjemy, jako sluch a hmat. Jak miminko roste, začíná se vytvářet více krve pro vlastní potřebu, což se může projevit snížením železa v matčině těle. Proto se domluvte na kontrolu krevními testy. Nechte si poradit vhodné potravinové doplňky, železo je pro tvorbu červených krvinek velmi důležité.

Zvyšte svůj příjem vápníku, který je pro vás i dítě nezbytný. Možná vás potrápí i dušnost při pohybu. Dýcháte za dva a vaše plíce musí pojmout o 20 % kyslíku více a vylučují více oxidu uhličitého.

Maminka ve 29. týdnu těhotenství

Vaše děloha je těsně pod hrudním košem, proto můžete pohyby miminka vnímat bolestivě. Kvůli močení musíte často vstávat i během noci. Začíná se vám rozšiřovat pánev, která se připravuje na porod. Zvyšte svůj příjem vápníku, který je pro vás i dítě nezbytný. Možná vás potrápí i dušnost při pohybu. Dýcháte za dva a vaše plíce musí pojmout o 20 % kyslíku více a vylučují více oxidu uhličitého.

Nastává doba, kdy se začnete ohlížet po vhodné porodnici. Ptejte se na různé otázky a zjistěte, která je ta nejlepší. Připravte si předem seznam otázek: kolik, se v dané porodnici ročně provede císařských řezů, kolik má porodních pokojů, zda se platí za přítomnost otce u porodu, kdo vede porod – jestli lékař či porodní asistentka, jak jsou označeni novorozenci, aby nedošlo k záměně, jaká je procentuální úspěšnost, že se ženy v porodnici rozkojí, zda je možné si vybrat porodní polohu, porod do vody a další otázky. Ptejte se svého lékaře, dalších maminek, čtěte recenze. Podle toho si uděláte o dané porodnici obrázek.

Mateřská dovolená

Nastal čas k žádosti o mateřskou dovolenou. Bude nezbytné vyplnit tiskopisy, nechat je potvrdit gynekologem a také zaměstnavatelem. Poté OSSZ vypočítá ženě peněžitou pomoc v mateřství tzv. mateřskou. Ta by měla chodit po dobu 22 týdnů od nástupu na MD (mateřská dovolená).

Pořízení výbavičky a porodní plán

Pravděpodobně již tušíte, proč jsme v úvodu kladli důraz na tento týden. Nadešel čas pokukovat po výbavičce pro kojence. Tu by měly tvořit nejen oblečky, ale kočárek, lahvičky, teploměry, dudlíky, autosedačka, přebalovací pult, vanička, zásoba plen, kosmetiky a další. Rovněž je nejvyšší čas projít si seznam věcí nutných k pobytu v porodnici. Přemýšlejte také nad tím, jak si představujete svůj porod, kde chcete rodit a připravte si již porodní plán.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

28. týden těhotenství

30. týden těhotenství