5. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

První týdny většina žen ani těhotenství nezaznamená. V jejich těle zatím roste nový život. Vajíčko, které je oplodněné spermií, se začne dělit a putuje vejcovodem do děložní dutiny. Po zhruba čtyř denní pouti dorazí do dělohy, kde několik následujících dnů volně plave. Koncem třetího týdne po oplodnění se počne vajíčko uhnízďovat v měkké, husté děložní výstelce. Za pomocí vnějších houbovitých řas se embryo zaboří do výstelky a napojí na matčiny cévy. Právě z nich s postupem času vzniká placenta, která umožní přímé spojení miminka s matkou. Pupečník (provaz) spojuje plod s matkou. V něm jsou tři cévy, přičemž dvě z nich přivádí krev z plodu do placenty a třetí opačně.

Změny v těle matky

Již od prvního dne početí probíhají ve vašem těle velké změny. Během putování a uhnizďování vajíčka v děloze, se mění hladina hormonů. Progesteron zabraňuje předčasnému porodu a rovněž působí na psychiku ženy i zažívání. Estrogen podporuje růst mléčných žláz a bradavek. Rané těhotenství se projevuje citlivostí prsů a jejich zvětšováním. Možná již pociťujete nevolnosti a máte citlivý čich. Šišatění dělohy má vliv na časté močení a zvýšená je i vaginální sekrece. Koncem pátého a počátkem šestého týdne začnete s největší pravděpodobností pociťovat i zvýšenou únavu. Na řadu přichází i výkyvy nálad a přecitlivělost. Možná vás zajímá, jak nyní vypadá nový život, který ve vás roste? To vám odhalí následující řádky.

Popis plodu v 5 -6 týdnu těhotenství

V pátém týdnu embryo rostě v děloze svižným tempem a jeho velikost odpovídá zhruba malému jablečnému jadérku o velikosti 6 mm. Jeho váha se pohybuje něco okolo jednoho gramu. Hlavička má tvar kapičky a stáčí se směrem k ocasu. Nyní embryo vypadá, jako drobný puleček, který má po stranách malé výběžky. Z těch se postupně vyvinou ručičky a nožičky.
Kůži má průsvitnou a propustnou – pro vyživující látky. Vznáší se v dutině naplněné tekutinou, v následujícím týdnu už bude hezky vidět na ultrazvuku. Začínají se utvářet vnitřní orgány, má dokonce už své vlastní srdíčko, které pumpuje krev. Vytvářejí se základy trávícího systému, embryo má trubici probíhající od pusinky k ocasu. Postupně vzniká i základ míchy a nervové soustavy. Během následujícího týdne se začne vytvářet hlavička, hrudník, ruce a nohy. V šestém týdnu budou již patrné primitivní oči, malinkatá ouška. Embryo však zatím neslyší ani nevidí.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6. týden těhotenství