Dostáváte se do pohody a dalo by se říci, že druhý trimestr patří mezi nejkrásnější a nejméně rizikové období. Na prstících se vytvářejí bříška a papilární linie, takže miminko už má nyní svůj jedinečný otisk prstu. Měří 19 cm a váží kolem 180 g. Rostou plíce a vyvíjejí se v nich drobné vzduchové váčky. Ve střevech se vytváří první stolička zvaná smolka. U kluků se vytváří prostata. U Holčiček mají vaječníky všechna vajíčka, která budou využívat po zbytek svého života (je jich asi milión).
Krevní oběh maminky je v tomto týdnu 6x výkonnější. Srdíčko pracuje rychleji, což je známka toho, že byste měla trochu zvolnit. Věnujte péči i zdravému jídelníčku, aby byla vaše hladina cukru v krvi stabilní a cítila jste se dobře.
Rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy
Občas se může stát, že se vám bude točit hlava a dělat mžitky před očima. Rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy, což může způsobovat pocity na omdlení. Nezapomínejte na důležitost pitného režimu. Nedělejte zatěžující procházky než je nutné, nevstávejte prudce a více se šetřete. Jezte častěji a malé porce, to pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Velká část krve protéká dělohou a vaší kůží, přes ledviny protéká zhruba o třetinu více krve než normálně. Pokud jste do teď necítila výrazné pohyby děťátka, ničeho se neobávejte. Je běžné, že nejprve se pohyby projeví mírným chvěním podobným bublinkám. Prvorodičky mohou pohyby zaznamenat klidně až kolem 22 týdne. Pečujte o své zdraví, buďte šťastná a spokojená. Protože když jste v pohodě vy, je spokojené i vaše miminko. Váhový přírůstek nyní činí přibližně 0,5kg týdně. Pleť máte mnohem čistší a vlasy se lesknou. Objevit se může krvácení z dásní a také hlenovitý výtok bez zápachu. Pokud vám nebude činit potíže, nemusíte být vystrašená. V případě zápachu a svědění však navštivte neprodleně lékaře.
Miminko bdí a spí
Děťátko si začíná osvojovat svou každodenní rutinu a střídá bdění se spánkem. Když uslyší zvuk mimo dělohu, zareaguje pohybem, který možná už ucítíte. Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a prvních třech letech, výrazně ovlivňují naprogramování buněk pro budoucí život. Končetiny má plod tedy již plně vyvinuté, tělíčko je stále pokryto jemnými chloupky. Začínají se vytvářet základy pro první zoubky. Vyživující funkci plně převzala placenta, poskytuje dítěti i vzduch a ochranné látky. Funguje také jako čistička odpadu z látkové výměny.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.