32. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Vidíte, jak to letí. Ještě nedávno jste si četla, že je vaše miminko velikosti jablečného zrníčka a teď nosíte pod srdíčkem hotového človíčka. Končíte osmý měsíc a vstupujete do poslední fáze. Pokud doposud nebylo děťátko hlavičkou dolů, nyní už by tak být mělo – připravuje se tak k porodu. Tímto by se také mělo zlepšit vaše dýchání a trávicí potíže. U každé maminky je to však jiné, proto mohou i nadále některé problémy přetrvávat.

Jak pokračuje vývoj děťátka

Od minulého týdne váš drobeček příliš nevyrostl, zato přibral a má kolem dvou kil. Jeho kůže růžoví, má podkožní tuk a připravuje se vstoupit do vašeho života. Otáčí hlavičkou, otevírá očka, hodně spinká. Vzhledem k jeho velikosti a omezenému prostoru už není tak aktivní, jako dříve. Jak miminko klesá do pánve, zvyšuje se tlak na močový měchýř. V tomto období přibíráte na váze přibližně půl kilogramu týdně. Z toho je menší polovina přibírání děťátka.

Nehtíky má dítě již ke konci prstů, rovněž mu rostou vlásky. Většinu dne prospí, pokud je zrovna aktivní procvičuje si otevírání a zavírání očí, otáčení hlavičky, nacvičuje dýchání, které podporuje tvorbu surfaktantu. Jeho orgány pokračují nadále ve svém vývoji. Jeho kostra je kompletní, ale kosti jsou měkké a ohebné. Pokožka je jemnější, hladší díky tuku, které miminko nabírá, aby přežilo bez vaší dělohy.

Co se děje s maminkou

Děloha dosahuje svého maxima, kulatíte se čím dál víc a mohou se objevovat strie. Ve 32 až 34 týdnu těhotenství opět navštívíte prenatální poradnu, kde vám vystaví formulář na mateřskou dovolenou. Její nástup je 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Mimo to je porod velmi osobní zážitek, stejně tak i vaše rozhodnutí, zda si k porodu přizvat člena rodiny, partnera či dulu – podpora maminek během těhotenství, porodu a šestinedělí.

Rady a tipy pro maminku

Začněte již s organizací pomocníků, kteří vám pomohou po porodu. Pomoc se hodní zejména u prvorodiček, které mají starostí nad hlavu, natož aby pečovaly ještě i o domácnost. Oslovte rodinu, přátelé a připravte seznam věcí, které budete potřebovat zajistit. Ať už se jedná o nákupní seznam, úklid, péči o domácí mazlíčky apod. Připraveného nic nezaskočí a ušetříte si zbytečné stresování.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

31. týden těhotenství

33. týden těhotenství