31. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Děťátko má v bříšku čím dál méně místa, proto jsou jeho pohyby – kopání, čím dál intenzívnější. Zvyšuje se mu tepová frekvence, ale jeho pohybů ubývá v důsledku málo místečka. Stále přibývá na váze a roste do délky. Nyní měří asi 41 cm a váží 1,5 kg. Přestože se vám zdá, že děťátko neroste nějak rapidně, jeho mozek se vyvíjí velmi rychle.

Pokrok v tomto týdnu učiní chlapci, kdy jeho varlata sestupují z břišní dutiny do šourku. Plod je hlavičkou dolů a jeho nožičky jsou překřížené. Do délky již neporoste tak svižně, ale váhově ještě přibere do konce těhotenství kolem dvou kilogramů. Pod pokožkou se neustále tvoří podkožní tuk a miminko je čím dál buclatější.

Vaše miminko rychle roste

V plících neustále přibývá surfaktant a v případě předčasného porodu mu bude tato látka aplikována injekčně, pro zrychlení její tvorby. Miminko může cítit bolest a reaguje na různé podněty. Většinu času spinká, pokud tomu tak není, má oči otevřené. V tomto období se zaměřte na jeho pohyby a vysledujte dobu aktivity děťátka. To vám pomůže nejen lépe plánovat a nastavit režim, ale mít dítě pod kontrolou. Kdyby se pohyby staly méně častými nebo by úplně přestaly, může to být známka, že nastal nějaký problém.

Co se děje s maminkou

31. týden je často útrpný tím, že ženy trpí bolesti zad a pánve. Tyto bolesti jsou signálem blížícího se porodu. Mimo těchto bolestí mohou mnohé ženy pociťovat lehké kontrakce, které trvají přibližně půl minuty. Bývají nepravidelné a nepříliš bolestivé – obecně se nazývají také „poslíčci“. Mimo zad a poslíčků se mohou dostavit i bolesti v podžebří, nohou a potíže s dýcháním. Vše je následkem zvětšující se dělohy, která znesnadňuje každý nádech.

Pár slov pro maminku

Pravděpodobně si připadáte roztržitá, zmatená a honí se vám hlavou různé myšlenky. To je zcela přirozené, protože se nyní zabýváte zcela novými věcmi, než na které jste byla zvyklá. Přichází uvědomování si zodpovědností a prvorodičky se mohou obávat porodu. Vaše obavy jsou zcela přirozené a odpovědi naleznete v odborných článcích, diskuzích, knihách o dětech a maminkách. Nebojte se o svých pocitech hovořit. Hlavně tomu nedávejte příliš hodně energie. Věřte, že z vás bude ta nejlepší maminka a vše hravě zvládnete. Z toho důvodu již od samého začátku doporučujeme navštěvovat cvičení, pro těhotné. I tam naleznete nejen spřízněné duše, ale odpovědi na vaše otázky.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30. týden těhotenství

32. týden těhotenství