27. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Právě se ocitáte na počátku třetího trimestru gravidity. Rostoucí bříško dává jasně najevo pokročilé těhotenství. Pokud jste do teď nenosila těhotenskou podprsenku a volné oblečení, pak nastala doba změny šatníku. V tomto období se mohou objevit problémy s žilním systémem v dolních končetinách. Nadměrná námaha a narůstající váha může způsobovat křeče v nohou. Nezapomínejte na důležitost odpočinku, podkládejte si nohy. Pomohou také vyšší dávky magnezia. Pokuste se spát na levém boku, to uleví rovněž od pálení žáhy. Jezte stravu bohatou na vlákninu, abyste předcházela zácpě. Až do této doby by měl být váhový přírůstek kolem 6 – 10 kilogramů.

Miminko na počátku třetího trimestru

Jedná se o velmi důležité období, kdy dítě mimo hmatu, sluchu okouší i další smysly a plně otevírá oči. Mozek se stále vyvíjí a podle vědeckých výzkumů bylo prokázáno, že se dítě již učí pamatovat. To je vhodný okamžik pro poslech příjemné hudby, zpívání ukolébavek a jiné uklidňování miminka. Začíná se také objevovat podkožní tuk, přesto je nadále jeho kůže vrásčitá. Vytvářejí se pevné plosky nehtů na rukou i nohou. Navyšuje se počet plicních sklípků a plod pravidelně vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Děťátko se stále učí dennímu režimu. Pokud si lehnete a dítě začne sebou šít, zkuste něco uklidňujícího a změnit polohu. Miminko uklidní tichý hlas, příjemná hudba a položená ruka na bříško. Děťátko nyní měří přibližně 37 centimetrů a váží kolem 900 gramů. Stále má v děloze dostatek místa, pro své dovádění.

Maminka na počátku třetího trimestru

Začínáte se cítit těžkopádná, neohrabaná a mohou se projevovat různé nekomfortní pocity. Pálení žáhy, zácpa, otoky či křeče nohou. Podkládejte si nohy, lehejte si na levý bok, dávejte si navíc polštář pod hlavu, odpočívejte, a pokud to jde, choďte na zdravotní procházky – cvičte. Celý krevní oběh se přizpůsobuje zvýšeným nárokům. Od teď se vám mohou začít zdát „těhotenské sny“. Je to způsobeno nepohodlím, emocemi, únavou a zvětšujícím se bříškem. Projevit se mohou také nepříjemné hemeroidy, což většinou po porodu odezní. Tlak hlavy děťátka způsobuje otok žil v oblasti konečníku. Ulehčete si vyprazdňování vhodným jídelníčkem a dodržováním pitného režimu.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

26. týden těhotenství

28. týden těhotenství