Právě jste přesně v polovině svého těhotenství. Děťátko měří kolem 25 cm a váží 300gramů, začíná v děloze vnímat svět kolem sebe. Rozvíjí se jednotlivé smysly, jako jsou chuť, hmat, sluch. Reaguje na různé zvuky, aktivitu maminky a vnímá i chuť plodové vody, ve které plave. Ve střevech se mu vytváří mekonium – smolka. To bude první stolice po porodu, některé miminka ji vyloučí již v průběhu porodu. Smolka je tmavě zelené až černé barvy a skládá se ze střevních buněk, spolykané plodové vody a žlučových barviv.
Dokončování vývoje děťátka
Holčičkám pokračuje vytváření zásoby vajíček ve vaječnících – nyní jich je přibližně 6 miliónů. Nejčastější přírůstek váhy od počátku těhotenství je do 5kilogramů. Nabírání na váze by se mělo v dalších týdnech zrychlit, obvykle přírůstek činí půl kila týdně. To se však může lišit v závislosti s tím, zda žena trpěla nadváhou či podváhou před otěhotněním. Lékař by vám měl vždy sdělit, zda je vaše přibírání v souladu s vaším tělem a zdravím vás i děťátka. Děloha se rychle zvětšuje, což vyvolává napětí vazů, a to velmi často doprovází bolesti zad i podbřišku. Porada s lékařem je nutná jen tehdy, když jsou bolesti úporné a zhoršují se. Proti tomuto pomáhá i těhotenské cvičení.
Trhavé pohyby může způsobit škytavka plodu
Děťátko může mít v děloze i škytavku, jež je způsobená křečemi v nedozrálé bránici. Obávat se však nemusíte, vaše děťátko to neohrozí. Pouze můžete pociťovat v bříšku trhavé drobné pohyby, což způsobuje právě škytání. Miminku dokonce rostou vlásky, kdy v předchozích týdnech došlo k vytvoření základů vlasů. Po narození většinou tyto první vlásky vypadnou a narostou mu nové. Obličejíček se rýsuje do konečného tvaru. Na spodních končetinách dochází k dokončení vývoje chodidel a nožička má již patu, koleno i lýtko. Dozrávají nervové spoje a buňky centrální nervové soustavy jsou ve vrcholném stádiu. Kůže je již pevnější – složená ze čtyř vrstev. Přibývá pohybů, otáček, protahování, až si můžete myslet, že máte v bříšku malého kapříka.
Co se děje s maminkou
Zhruba v tomto období byste měla podstoupit druhé ultrazvukové vyšetření, které se specializuje na případné odhalení vad plodu, uložení placenty, množství plodové vody a celkové prospívání miminka. V případě podezřelého či nejasného nálezu se doplňuje vyšetření o vyšetření srdce plodu specialistou.
Poševní sliznice i čípek bývají v těhotenství prosáklé a překrvené. V děložním hrdle se zvětšují žlázky, které vyprodukují větší množství hledu, který slouží jako překážka při vstupu infekce. Těhotenství tak může být doprovázeno vyšší poševní sekreci – bělavým výtokem, který je neškodný. Avšak takto vzniká i vhodné prostředí pro množení mikroorganismů. Nejčastější infekce jsou zapříčiněny kvasinkami – nepředstavují ohrožení pro plod ani graviditu, ale je nutné navštívit lékaře. Existuje možný přenos na dítě při porodu.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.