Měla byste se cítit poměrně dobře a mít energii. Vaše srdce je zvětšené a o 20% výkonnější. Do vašeho porodu se jeho výkon ještě navýší o 50% oproti normálu. Musí totiž zásobit kyslíkem vás i děťátko. Jestli jste doposud neměla bříško, je pravděpodobné, že v tomto týdnu už se začnete kulatit. V tomto období začíná enormně růst i děloha.
Od teď začnete přibírat přibližně půl kilogramu týdně. Je nejvyšší čas odložit obtažené kalhoty a nahradit je něčím pohodlnějším. Některé maminky naopak přemýšlejí, kdy to konečně půjde vidět – to je zcela individuální. Měla byste pečovat o své bříško, poprsí, stehna a hýždě. To jsou problémové partie, proto si zaslouží vaší péči v podobě jemné masáže kartáčkem a olejíčkem. Je to proto, aby kůže při natahování nepraskala.
Co se děje s děťátkem
V průběhu posledních 4 týdnů se délka plodu zdvojnásobila. Váha se pohybuje kolem 50-70 gramů. Jeho srdíčko je maličké, ale den ode dne silnější a dokáže pumpovat až 22 litrů krve každých 24 hodin. Tělíčko roste rychleji, aby dohnalo hlavičku. Na pokožce má stále drobné chloupky, pokud se však narodí v termínu, již je neuvidíte, to je možné pouze u předčasně narozených miminek. Na hlavičce začínají růst vlásky a objevují se náznaky obočí. V 15. týdnu začínají pracovat lymfatické žlázy – brzlík, které jsou nedílnou součástí pozdějšího imunitního systému.
Zcela se vyvinula i placenta. Tělíčko má velmi tenoučkou pokožku a jsou v ní již založeny všechny vrstvy. Objevují se také první buňky obsahující pigment. Jejich množení ovlivní v budoucnu zbarvení pokožky. Na horních i dolních končetinách se vytvářejí klouby a vyvíjí se kosti. Pohlavní orgány jsou již vyvinuty do té míry, že je možné na ultrazvuku rozeznat pohlaví. Pokud nechcete předem vědět pohlaví děťátka – sdělte to lékaři. Zpevňují se také kosti v uchu a plod začíná vnímat zvuky: vaše srdíčko, žaludek, šum krve v pupečníku a váš hlas. Klidně na miminko mluvte, čtěte mu pohádky, říkejte básničky. Už vás vnímá, proto si užívejte tuto dobu a komunikujte s maličkým.
Co se děje s maminkou
Zvýší se vám chuť k jídlu, což se podepíše na hmotnosti. Vhodné je nechat si také zkontrolovat chrup. V této fázi je dobré věnovat se cvičení a protahování těla. Navštěvovat můžete cvičení pro těhotné, popřípadě jiné cvičení konzultovat s lékařem. Pravidelné cvičení pomáhá předcházet zácpě, která je poměrně častým jevem kvůli snížené peristaltice střev. Bradavky tmavnou a mohou být citlivé až bolestivé na dotek. Pravděpodobně budete mít viditelné žilní kresby, což je zapříčiněno zvýšeným prokrvením mléčné žlázy. Pupík začne pomalu ustupovat, ale poroste vám bříško, dítě vytlačí dělohu do oblasti břišní, která se dá nahmatat.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.