14. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Nyní jste ve druhém trimestru, což je období 14. – 26. týden těhotenství. Jak jsme na začátku slíbili, připomínáme, že je nejvyšší čas vybrat porodnici, kde se zaregistrujete – později už by nemuselo být místo. Potřebovat budete těhotenskou průkazku a další dotazy vám zodpoví i váš gynekolog.

Pořádá-li vaše porodnice kurzy pro těhotné, prohlídky sálů, cvičení pro těhotné, pak se neváhejte přihlásit. Poznáte personál, prostředí a přispěje to k vašemu lepšímu pocitu, zbavíte se strachu z neznámého. Navíc vás naučí správně dýchat a posílíte to správné svalstvo. V porodnici budou tak mít o vás informace, jež se mohou u porodu hodit.

Co se děje s miminkem

Tělíčko roste opravdu svižným tempem a plod měří kolem 10 až 12 cm a váží přibližně 40 gramů. Je čím dál čipernější, ale zatím to stále necítíte. Obklopuje jej plodová voda, která ho chrání. Polyká tekutinu, do které i močí – tím přispívá k tvorbě plodové vody, ve které bude jako „plaváček“až do samotného porodu. Plodovou vodu poté děťátko vylučuje ledvinami, které tímto zahajují svou činnost.

Vaše miminko nyní může koulet očima, mračit se, dělat grimasy, sát si paleček a čůrat. Díky mozkovým impulzům zahájily činnost i obličejové svaly a droboučká tvářička zkouší jeden výraz za druhým. Tělíčko roste mnohem rychleji než hlava, která nyní sedí na již nápadnějším krku. Na konci tohoto týdne dorostou ruce do délky, které proporčně odpovídají zbytku těla. Nohy však teprve budou dorůstat. Po celém tělíčku začínají rašit chloupky heboučké a jemné, jako pápeří. Játra již vytvářejí žluč, což znamená, že fungují, jak mají. I slezina začíná být nápomocná s produkcí červených krvinek.

Jak to prožívá maminka

V tomto období by se měla ustálit hladina hormonů, což přispěje k lepšímu pocitu. Pokud jste došla až sem bez potíží, můžete se začít radovat. Riziko potratu se výrazně snižuje. Bříško začíná jemně vystupovat, což je vzrušující okamžik pro tatínka a další členy rodiny. Ve 14. týdnu by měl být přírůstek hmotnosti přibližně 10% z celkového nárůstu hmotnosti v těhotenství (neměly byste přesáhnout více než 2kg). Děloha je velká jako grapefruit.

Na bříšku se vám může začít vytvářet svislá tmavá čára zvaná linea nigra. Po porodu opět vybledne, některé ženy mohou objevit i tmavé fleky – chloasma. Dostavit se mohou potíže v podobě zácpy. Zařaďte do jídelníčku dostatek vlákniny a dodržujte pitný režim. Navštěvujte pravidelně těhotenskou poradnu a vždy informujte lékaře o případných potížích. Ať už jde o zácpu, nadýmání či otoky nohou. Rozhodně nezkoušejte samoléčitelské pokusy. Celkově se udržujte v lehčím režimu – věnujte čas snění, plánování a užívejte si celou svou bytostí tuto dobu.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13. týden těhotenství

15. týden těhotenství