30. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Pomalu začínáte mít všeho dost a nemůžete se dočkat, až bude váš potomek s vámi. Pravděpodobně vás trápí problémy se spaním, únava a připadáte si neohrabaně. Nepropadejte zoufalství, vše je pouze dočasně a dokonce střídání nálad je typické.

Miminko ve 30. týdnu těhotenství

Jeho tvářička je již kompletní a takto bude vypadat po narození. Umí hýbat hlavičkou, má otevřené oči, rozvinuté dýchání, a pokud by se nyní narodilo, má velké šance na přežití. Jeho prostor pro aktivity se rapidně zmenšuje, už je otočeno hlavičkou dolů. Aktivně a silně hýbe končetinami, což zřejmě pociťujete. V kostní dřeni se vytváří červené krvinky, které se tvoří již po zbytek života. Dětský mozek roste v tomto období velkou rychlostí. Něco se vyvíjí a něco naopak mizí, například languo (jemné chmýří pokrývající povrch tělíčka). Na zádech a ramenou však ještě může drobné chmýří zůstat. Vápník z mléčných výrobků, které konzumujete, jde na stavbu jeho kostí, a železo z vitamínů a potravin bohatých na železo zvyšuje zásobu železa plodu, které mu vydrží až do 8 měsíců jeho věku.

Co vás čeká v tomto týdnu

Ve 30. týdnu absolvujete poslední ultrazvukové vyšetření (pouze ve výjimečných případech podstoupíte další). Při tomto vyšetření se kontroluje velikost plodu, jeho poloha, poloha placenty, množství plodové vody, vzhled tělíčka, hlavičky, končetin, bříška a pohlaví miminka. Plod nyní rychle přibývá na váze a tímto tempem to bude pokračovat až do porodu. Nyní měří kolem 40 cm a váží 1,3 kg. Zrak miminka se stále zlepšuje a bude se tak dít i po jeho narození, až do věku cca 6 let.

Množství plodové vody je kolem 800ml v rozmezí od 28 do 32 týdne těhotenství. Posléze začne její množství klesat a kolem termínu porodu jí bude přibližně 600 ml. Protože dítě rychle roste, je velmi důležitá v tomto období vaše strava. Měla by být bohatá na příjem vitamínu C, bílkoviny, kyselinu listovou, železo, vápník i vlákninu. Ke stravě se váže jeden z častých problémů třetího trimestru, tím je zácpa. Ta je způsobena jednak hormonálními změnami, a také tlakem zvětšující se dělohy. Přijímejte dostatek ovoce, zeleniny, ořechů, celozrnného pečiva, minimálně 2 litry tekutin denně. V rámci možností se hýbejte – stačí procházka či plavání.

Rady a tipy pro maminku

Pokud trpíte bolestmi zad, což je velmi pravděpodobné, přinášíme vám cviky, které vám pomohou ulevit.

Pro bolest v horní části zad: Lehněte si na pevnou podložku a hlavu i kolena podložte polštáři.

Pro bolest ve spodní části zad: Klekněte si na všechny čtyři, vyrovnejte záda a držte hlavu v prodloužení zad a dívejte se na zem. Roztáhněte ruce a nohy, pak spusťte hlavu dolů a proveďte kočičí hřbet. Několikrát cvičení opakujte.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

29. týden těhotenství

31. týden těhotenství