13. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

A je tady poslední týden prvního trimestru. Jestli jste doposud nebyla na ultrazvuku, je nejvyšší čas! Ultrazvukové vyšetření na určení stáří plodu je v tuto dobu nejpřesnější. V pozdějším období se přesný výpočet podstatně snižuje.

Vaše děťátko ve 13. týdnu

Miminko je ve 13. týdnu těhotenství velké zhruba 7,5 cm a váží kolem 25 gramů. Polovinu této délky tvoří hlavička, což je způsobeno vývojem mozku. V průběhu několika dalších týdnů bude tělíčko růst rychlým tempem, aby hlavičku dohnalo. Po porodu bude hlavička děťátka představovat pouze čtvrtinu z jeho celkové délky. Mimo to se právě nyní formují hlasivky, aby vám mohlo dát svým křikem, až se narodí najevo, že má hlad a jednoho dne i říci „máma“. Vyvíjejí se rovněž různé reflexy a začíná se ve vás pořádně hýbat. Stále je však brzy, abyste mohla tyto pohyby pocítit.

U vašeho děťátka je dokončena tělesná soustava a začínají pracovat jednotlivé orgány. Játra již vylučují žluč, slinivka produkuje inzulín a ledviny vytvářejí moč, jež z tělíčka odvádí odpadní látky. Moč je vylučována do plodové vody a střeva, která byla částečně přemístěna do pupeční šňůry, se vrací zpět do bříška, kde už mají dostatek místa. Spodní i horní víčka mu v tomto čase srostou. Je to zcela přirozené a po 27. týdnu se opět rozlepí, kdy začne miminko i mrkat. Očička má ještě stále spíše po stranách hlavy, už se však začínají přibližovat ke středu.

Maminka a důležitost minerálů

Baštit za dva neznamená cpát se 2x tolik, ale jíst 2x zdravěji. Některé maminky mohou pociťovat křeče v nohách – to signalizuje nerovnováhu mezi hořčíkem a vápníkem či sklon ke křečovým žilám. Důležitý je dostatek vápníku i hořčíku, protože pomáhá růstu vašeho miminka, které si momentálně z vaší krve bere vše, co je pro něj nutné. Příčinou křečí může však být také nepřiměřená konzumace živočišných bílkovin a tuků, výrobků z bílé mouky a sladkostí.

Naproti tomu ustupují problémy, které mohly doposud přetrvávat: nevolnosti, únava. Ve druhém trimestru pociťuje mnoho žen příval energie a těhotenské nadšení. Už brzy půjde vidět vaše bříško a těhotenství bude na pohled patrné. Kalhoty, které jste doposud nosila, vám začnou být těsné, ale na těhotenské oblečení máte stále čas. Bohatě vystačí volné, pohodlné oděvy.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12. týden těhotenství

14. týden těhotenství