28. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Nacházíte se ve třetím trimestru těhotenství a vstupujete do závěrečné fáze, která bude po fyzické i psychické stránce dost náročná. V této poslední fázi ještě přiberete zhruba 5 kilogramů. Budete se cítit stále těžší a neohebnější. Narodilo – li by se dítě předčasně v tomto týdnu, bylo by to pro něj velmi obtížné, protože plíce nejsou stále dostatečně zralé. Nemá zcela vyvinut tzv. surfaktant (látka, vznikající v plicích novorozence), který je nezbytný pro jejich úplnou funkci. U porodu v tomto týdnu je nutné podávat miminku léky k podpoře tvorby této látky.

Jeho kůže již není tak svraštělá a pokračuje ukládání podkožního tuku. Plod znatelně odlišuje dobu spánku a bdění. V této fázi je již schopno rozeznat hlasy svých rodičů. U obou pohlaví pokračuje vývoj zevních pohlavních orgánů.

Maminka be 28. týdnu těhotenství

Hodně odpočívejte obestlaná polštáři a vynasnažte se chodit na zdravotní procházky, relaxovat, provádět cviky pro nastávající maminky. Čím více se dokážete zabavit, tím více vám uteče čas k blížícímu se porodu. Navíc budete v lepší fyzické i duševní kondici. V tomto týdnu můžete díky tlaku dělohy pocítit i pálení žáhy, trávicí potíže a křeče. Pravděpodobně pociťujete tlak na bránici, který polevuje až v úplně poslední fázi těhotenství. Spí se vám hůře, a proto pociťujete zvýšenou únavu. Chodíte stále častěji močit a mohou se střídat nálady.

Nelekejte se, pokud vám bude z bradavek odtékat kolostrum. Snažte se masírovat a mazat bříško, ale i tak možná objevíte zarudlé strie. Těhotenství si zkrátka vybírá svou daň. Stále častěji cítíte pohyby dítěte v děloze, kdy se mohou projevit i ostré bolesti pod žebry, což může značit, že plod se právě nachází v poloze koncem pánevním. 28. týden je rovněž pověstný otékáním končetin a obličeje, což způsobuje estrogen, který mění ukládání tělesného tuku. Otékají – li vám končetiny, odpočívejte s podloženýma nohama, zařaďte do svého programu plavání. V případě oteklých prstů na rukou raději sundejte všechny prstýnky.

Miminko ve 28. týdnu těhotenství

Délka plodu se moc neliší od minulého týdne. Měří kolem 37 – 38 cm a váží zhruba 1,1 kg. Plod se rychle vyvíjí a poměr mezi hlavičkou a tělíčkem se zmenšuje. Na hlavě už má viditelné vlásky. Jeho tělo chrání mazlavá látka zvaná vernix (bílá substance podobná sýru). Děťátko je dost aktivní a možná vás překvapí, že už dokáže i plakat. Je napojeno na maminku a prožívat může i strach. Snažte se být už kvůli miminku, co nejvíce v klidu. Výrazně se vyvíjí mozek i nervová soustava. Díky svižnějšímu přenosu nervových vzruchů se značně zlepšuje jeho schopnost se učit.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

27. týden těhotenství

29. týden těhotenství