37. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Už se vám to krátí a porod se blíží. Pohyby už cítíte méně, protože má děťátko v děloze pouze omezený prostor. Může vám být horko a tělo se vyrovnává s velkým váhovým přírůstkem. Mnoho maminek může chytit úklidový amok v rámci zdokonalování „hnízdečka lásky“. Příliš to nepřehánějte a snažte se odpočívat. Váš drobeček je už připravený na porod a měří 49cm a váží kolem tří kilo.

Miminko v tomto týdnu

Pod pokožkou dítěte stále přibývá tukové tkáně a jeho kůži kryje kožní mázek. Díky němu je miminko kluzké a lépe projde porodními cestami. Pro lepší přípravu porodních cest je možné popíjet maliník, nápoje z drceného lněného semínka a homeopatika. Ovšem nikdy si neberte nic bez porady s lékařem. Jeho lebka i mozek prochází stále vývojem. Na hrudníčku se vyklenují prsní bradavky, které jsou vyvinuty přibližně stejně u chlapců i dívek. Na hmotnosti do porodu ještě miminko může nabrat 500 gramů.

Přípravy maminky finišují

V tomto týdnu byste měla mít už vše pro sebe i miminko připraveno. Jestliže se strachujete, zda máte skutečně kompletní seznam do porodnice, vyhledejte si na webu přímo vaší porodnici. Většinou mají uvedený seznam, co budete potřebovat.

Díky poklesu děťátka by se vám mělo už i lépe dýchat. Jestliže je plod stále otočen koncem pánevním, může se lékař pokusit o jeho otočení. Pak existuje druhá možnost a to je provedení císařského řezu. Třetí možnost podle vyšetření velikosti dítěte a měření vaší pánve je, že dojde k porodu koncem pánevním. Čekání na porod mohou doprovázet poševní výtoky, které jsou běžné. To však s vámi pravděpodobně bude konzultovat i váš lékař.

V dalším týdnu může lékař už natočit KTG – kardiotokografické vyšetření plodu, které dokáže zhodnotit stav dítěte a děložní činnost. Mimo to lékař vysleduje i dno pánevní, které se pomalu může začít otevírat a zkracovat se tak děložní hrdlo, což signalizuje blížící se porod. U některých žen může tento jev nastat už mnohem dříve – několik týdnů před porodem. A naopak nedojde-li k tomuto, je potřeba porod pak vyvolat.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

36. týden těhotenství

38. týden těhotenství