36. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Miminko váží zhruba 2,70 kg a měří 48 cm. Vypadá už jako novorozenec. Zvedá obočí, mračí se, usmívá, mrká a trénuje grimasy. Chmýří z tělíčka pozvolna zcela mizí. Do porodu ještě přiberete asi jeden kilogram. Pupeční šňůra je dlouhá kolem půl metru. Stále vás trápí časté močení, a pokud je již miminko otočeno hlavičkou dolů, měly by ustoupit trávicí potíže. Pociťovat můžete však bolest v stydké oblasti, vnitřní straně stehen a tříslech. Je to způsobeno tlakem dítěte na nervovou plentu. Od nynějška vás čekají lékařské prohlídky každý týden až do porodu. Poslední období je pro vás velmi náročné a zvyšuje se vaše nervozita.

Vývoj vašeho děťátka

Děťátko by mělo zaujmout definitivní polohu, pohyby nejsou tak časté, zato silnější a výraznější. Na vašem bříšku mohou být znatelné obrysy patiček či loktů. Už se neotáčí, pouze si protahuje ručičky, nožky, kope a škytá. Vaše miminko je již kompletní, ale přesto, že by měly být již jeho plíce schopny samostatnosti, dopřejte jim prostor pro pořádné dozrání a buďte trpělivá. Každý den ve vašem bříšku je důležitý a užitečný. Zkouší si hluboké nádechy a vdechuje plodovou vodu – nestrachujte se, neublíží si tím. Kyslík se k němu dostává přes pupeční šňůru a placentu. Tréninkové nádechy pomáhají stimulovat produkci surfaktantu, který je odpovědný za dozrávání plic. V tomto období se hlavička miminka fixuje do porodního kanálu na začátku pánve. Tam bude nyní vyčkávat až do doby, než nadejde jeho velká chvíle.

Co se děje s maminkou

Měkké porodní cesty se začínají pozvolna připravovat na šťastný okamžik zrození vašeho potomka. Prsy máte čím dál těžší a zvětšují se i bradavky. Stále více zahaluje vaši mysl myšlenka na porod, mohou se objevit úzkosti. To, co prožíváte je zcela přirozené a strach má svou funkci i smysl. Rozhodně mu však nepřikládejte nadměrnou intenzitu, rodilo před vámi miliony a miliony žen a další na svůj okamžik také čekají. I vy jste se narodili. Myslete pozitivně, a pokud máte skutečně velký strach, mluvte o tom s partnerem nebo se obraťte na odborníka.

V tomto týdnu vás čeká kultivační vyšetření z pochvy, které má za úkol detekci streptokoků, skupiny B. Pokud by výsledky nedopadly dle očekávání, budete po přijetí k porodu zajištěna antibiotiky. Ty se aplikují do žíly a přes placentu se dostanou k plodu, který tak bude chráněn při průchodu porodními cestami.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

35. týden těhotenství

37. týden těhotenství