V případě předčasného porodu má nyní miminko šanci přežít i mimo matčino bříško. Od teď se zpomalí růst do délky a zrychlí se váhový přírůstek děťátka. Můžete pociťovat bolesti podbřišku a kříží, občas potrápí i bolesti třísel a vnitřní strana stehen. Rostoucí bříško způsobuje také zvýšené prohnutí v bedrech, proto se soustřeďte na správné držení těla.
S bříškem se zvětšují zároveň i vaše prsy. Některé maminky dosáhnou na konci těhotenství až dvojnásobného zvětšení. Postupně upravujte velikost podprsenky. V případě velkých prsou noste těhotenskou podprsenku i na noc – vhodná jsou i široká ramínka.
Vývoj vašeho děťátka
V tuto dobu měří miminko něco kolem 30 a více centimetrů a váží mezi 500 – 600 gramy. Zatím nemá dozrálé plíce, což představuje jednu z hrozeb předčasného porodu. Pokožka stále sílí a pozvolna překrývá síť žil, které byly do teď patrné. Zatím má dítě málo podkožního tuku, takže je pokožka stále pokrčená. Mazové žlázky vylučují mázek, který ochraňuje jeho pokožku před plodovou vodou. Postupně se v pokožce ukládá i pigment. Pod stále zavřenými víčky má již téměř plně vyvinutá očička. Pokračuje i růst mozku. Děťátko je v tomto období od 24 do 28 týdne těhotenství nejvíc aktivní, protože později nebude mít již dostatek místa k dovádění. Miminko se otáčí, potápí, kope kolem sebe. Paradoxně nejvíc energie má, když se rozhodnete jít spát.
Co se děje s maminkou
Přibíráte stále na váze – zhruba půl kilogramu týdně. Vynasnažte se odpočívat a podkládejte si nohy. Je to kvůli zadržování vody, ke kterému může docházet. V tomto týdnu půjdete opět na vyšetření do prenatální poradny, mimi to, podstoupíte i detekce vitality děťátka – poslech ozev plodu. Indikované ženy jsou poslány na vyšetření poruch glukózové tolerance (oGTT – orální glukózový toleranční test). Týká se to žen starších 25 let, žen s cukrovkou a obézních žen, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu nebo s poruchami metabolismu cukru v předchozím těhotenství.
V ženském organismu dochází na mnoho změn. Týká se to například i zvětšení ledvin, jelikož musí vykonávat mnohem více práce. Důležité je nezanedbávat pravidelné kontroly moči, to je nezbytné k ohlídání případných ledvinových potíží. Jednou z nemocí, která dokáže těhotnou ženu potrápit je preeklampsie. Vyskytuje se u zhruba 6% těhotných žen. Nebezpečí se týká především matky. Nejčastějšími příznaky bývají oteklé končetiny, nadměrné přibírání, mžitky před očima, bolesti v nadžebří a podbřišku, neklid, nevolnost na zvracení, vysoký krevní tlak a bílkoviny v moči. Těžké formy této nemoci ovlivní i vývoj plodu.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.