Bolest v podbřišku během těhotenství – kdy je to normální a kdy ne?

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Bolest břicha v průběhu těhotenství bývá jedním z nejčastějších důvodů, které mnoho žen přivede k lékaři. Přesto, že nemusí jít o nic vážného, vždy je lépe včas tento problém konzultovat s lékařem. Také velmi záleží na tom, jaké další potíže se k bolestem přidruží. Co vše může bolet způsobovat, se dozvíte v dnešním článku. Než se začtete, mějte na paměti, že občasná a mírná bolest se může dostavit, bez závažnějších komplikací. Jak bříško roste, napíná se kůže a miminko tlačí na okolní orgány. Ani dlouhé postávání a přepínání vlastních sil nepřispívá, ke komfortnímu pocitu. Proto nebuďte hned vystrašené z každého píchnutí. Obezřetnost je však vždy na místě.

Na začátku těhotenství

Bolesti břicha v oblasti podbřišku se objevují u žen v raném stádiu těhotenství. Většinou je tato bolest přirovnávána k předmenstruačním bolestem. Každá žena intenzitu bolesti může vnímat jinak. Občas mohou mít tyto bolesti až píchavý či křečovitý charakter. Tato bolest souvisí s růstem dělohy, jejím větším prokrvením, natahováním děložních vazů. U této bolesti se nepodávají žádné léky a bolest ustoupí sama. Doporučován je klid, obklady.

Bolesti s krvácením

Až křečovité bolesti doprovázené různě silným krvácením se mohou objevit koncem 3 měsíce těhotenství. Zde bývá nejčastějším důvodem částečné odloučení plodového vejce v děloze a vznik hematomu (krevní sraženiny). Je nutné ihned vyhledat lékaře, který provede vyšetření ultrazvukem a posoudí závažnost situace. Pokud nejsou znatelné srdeční ozvěny plodu, je nanejvýš nutná hospitalizace. Pokud plod odumřel, je provedena revize děložní dutiny, při které se v narkóze odstraní zbytky plodových tkání. Většinou však tento stav nebývá natolik závažný a na ultrazvuku jsou patrné srdeční ozvy plodu. Lékař doporučí klid na lůžku a podání léků, které zpevňují stěny drobných cév. Popřípadě také hormonální léčbu.

Občas mohou však silné bolesti doprovázené krvácením značit i probíhající potrat. V tomto případě je z dělohy vypuzeno celé plodové vejce nebo pouze jeho část. Opět je nutná hospitalizace s následným vyčištěním dělohy.

Bolest doprovázená teplotami a špiněním

Mimo bolesti může těhotná žena pocítit nevolnost, špinění či krvácení a dostaví se teploty. V tomto případě se může jednat o zamlklý potrat, kdy v určité fázi plodové vejce zanikne. Přesto, že se nevyvíjí, zůstává nadále v děloze. Problémy se dostaví až postupem času, kdy se ženino tělo snaží obsah dělohy vyloučit. V tomto případě ženy součastně ztratí i typické těhotenské příznaky: napětí v prsou apod. Opět je nutná návštěva lékaře, který odhalí na ultrazvuku odumřelý plod. Pravděpodobně ani velikost plodu nebude odpovídat velikosti od data poslední menstruace.

Pokaždé záleží na skutečnosti, v jakém stupni gravidity k potratu došlo. Potrat v časné fázi těhotenství se dokonce může zcela vstřebat a žena netuší, že byla vůbec těhotná. V jiném případě je nutné provést narkózu a vyčistit děložní dutinu a odstranit zbytky odumřelého plodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kouření v těhotenství

Strava v těhotenství