33. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Vaše těhotenství se čím dál více krátí a vkročila jste do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Zvětšující bříško sebou nese řadu potíží. Pro svou akrobacii už nemá dítě prostor, možná máte pocit, že se miminko spíš přetáčí, ale nekope. Váš drobeček reaguje na vaši aktivitu, proto s ním komunikujte, co možná nejvíc. Prenatální komunikace sice neovlivní vývoj dítěte, ale má to na něj kladný vliv. Nese totiž k miminku zásadní poselství, že se na něj těšíte a je vítáno. Láskyplné přijetí při startu do života je jedním velkým plus.

Jak se vyvíjí v tomto týdnu děťátko

V tomto týdnu měří plod přibližně 44 cm a váží kolem 2 kilogramů. Jeho obličej se zakulacuje, pokožka je stále růžovější. V tomto týdnu se mu ještě zakulatí díky rostoucímu mozku hlavička – přibližně o 8 mm. Kosti dítěte se stávají den ode dne pevnější. Lebeční kosti nejsou spojené a mohou se během porodu při průchodu porodními cestami i částečně překrýt. Ke spojení lebečních kostí dojde až počátkem dospělosti, do té doby se kosti přizpůsobují růstu mozku a tkání. Všechny světlé typy miminek mají modré očička. Když nespinká má je otevřená a kryjí je řasy. Na hlavičce má vlásky.

Maminka v předposledním lunárním měsíci

V této poslední fázi těhotenství se mohou zhoršit otoky nohou, a také se objevit hemeroidy. Stále rostoucí bříško způsobuje časté nutkání močit. Překvapit mohou občasné stahy dělohy, jestliže nejsou bolestivé a nevyskytují se častěji než 10x během dne, jde o normální jev. V posledním měsíci ještě přiberte zhruba 1,5 kg. Vaše bříško je objemné a máte problémy s chozením do schodů, sezením či nazouváním bot. Patičky miminka mohou tlačit na vaše plíce. Pokud ještě není otočené, stále je možnost, že se samo otočí. Přibližně 4% miminek zůstává v poloze s hlavičkou vzhůru až do porodu.

Je to období plné tělesných změn a emocí. Pravděpodobně máte obavy, aby bylo miminko v pořádku, jak zvládnete porod, na koho bude podobné, zda zvládnete péči o novorozence a další. Všechny tyto pocity jsou v pořádku. Do těhotenské poradny budete chodit každé dva až tři týdny. Při každé návštěvě lékař zkontroluje vaší hmotnost, krevní tlak, vyšetří moč, sleduje otoky a další potíže, které vás mohou trápit. Většinou následuje i vaginální vyšetření, kontrola porodních cest a děložního čípku.

Rady pro tatínka

Protože se blíží příchod vašeho potomka na svět, bude na vás oznámení rodině, zda se jedná o chlapečka, holčičku a že je už s vámi. Proto si předem připravte seznam lidí, kterým budete tuto skvělou zprávu chtít oznámit. Rovněž buďte své partnerce oporou a pomozte s přípravami na její pobyt v porodnici. Rozptylujte jí, hýčkejte a vymýšlejte jména. Mluvte o tom, jak se těšíte, až budete všichni společně. Vaše partnerka prochází emocemi nabitým obdobím a potřebuje podpořit, vědět, že společně vše zvládnete.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

32. týden těhotenství

34. týden těhotenství