7. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Během sedmého týdne se již objevuje únava, při delším stání se mohou dostavit závratě a omdlévání. Snažte se co nejvíce odpočívat a nepřemáhat se. Pravděpodobně se dostaví i ztráta chutě na milování, čehož se nemusíte děsit. Zpraví se to v druhém trimestru těhotenství.

Vývin plodu v 7 týdnu těhotenství

V sedmém týdnu měří embryo kolem 1,5 – 2 cm. Zvětšují se mu ruce, nohy a vyvíjí plíce, střeva, vytvářejí se nosní dírky, rty, jazyk. Základy očí nejsou patrny z přední strany, ale po stranách hlavy. Ještě se embryo příliš nepodobá člověku, ale už brzy bude. V tomto týdnu je již plně vyvinuta páteř a mozek. Dítě už má vyvinuto slepé střevo a slinivku, která produkuje hormon inzulin, který napomáhá trávení. Rostoucí střeva jsou vyboulená do pupečníku, jehož zřetelné cévy transportují kyslík a živiny z tělíčka a zpět.

Váš budoucí potomek se jakoby vznáší v plodové vodě v dutém útvaru vzniklém na počátku 2. týdne zvaném amniový váček. Váček obklopuje choriová dutina, která je ohraničená choriovou membránou. Část této membrány, která je opatřena klky se postupně stane součástí placenty. V sedmém týdnu se poměrně rychle zvětšuje hlavová část – tvoří téměř polovinu délky celého tělíčka. Její růst je ovlivněn svižným vývojem mozku. Vidět jsou i paže, nohy se štěrbinkami na koncích, kde vzniknou časem prsty.

Fyziologické změny nastávající maminky

V tomto týdnu zpozorujete také změny tělesné hmotnosti. Váhový přírůstek, pokud z důvodů zvracení není úbytek, by měl být kolem 0,5 – 1 kg. Začínají se pomalu zvětšovat i prsy, které jsou prosáklé, napjaté a viditelná je modravá kresba žilek. Prsy si promazávejte olejem či pleťovým mlékem, jako později pak i bříško, stehna a zadek. Je to kvůli napínání kůže a striím. Jednou z nejčastějších potíží tohoto období jsou nevolnosti a pálení žáhy. Objevují se někdy během prvního měsíce těhotenství a většinou končí ve čtvrtém měsíci. Některé ženy však nevolnosti nemusí zaznamenat vůbec, těhotenské příznaky se od ženy k ženě velmi liší. Dějte se tak v důsledku hormonálních změn v těle.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6. týden těhotenství

8. týden těhotenství