Cvičení po porodu. Kdy s ním začít?
Patrně každý ví, že cvičení prospívá zdraví. Mnoho maminek s cvičením po porodu otálí.
Šestinedělí znamená pro tělo a psychiku ženy velmi těžké období. Devět měsíců pečovalo hned o dva životy a porodu se musí vyrovnat s touto velkou změnou. Během šestinedělí je tělo matky oslabené a bojuje jednak s vnějšími vlivy, ale také fyziologickými změnami. To vše může vést k propuknutí laktační psychózy, bolestivému zavinování dělohy, předčasnému krvácení. Až ¾ žen trpí v tomto období na záněty močových cest.
Největší změnou vůbec prochází v šestinedělí děloha. Před početím váží totiž průměrně 50g a během těhotenství se její váha až 20x zvýší. Stejné je to s její velikostí, kdy měří normálně kolem 8cm na délku a 5cm na šířku, předozadní rozměr je zhruba 3cm. Během těhotenství se rozměry přirozeně mnohonásobně zvětší, ale po porodu se opět začnou svalová vlákna smršťovat. Do desátého dne po porodu by měla nabýt původní velikosti.
Časté sprchování zabrání infekci
Lochie – poporodní výtok tvořený zbytky placenty, bývají po celé období bez zápachu, přestože se jejich zabarvení a konzistence mění. Zápach tedy může signalizovat přítomnost infekce. Z tohoto důvodu se doporučuje v šestinedělí časté sprchování, minimálně vlažná sprcha po každé toaletě. Vystříhejte se však parfémovaných mýdel, jež dráždí. Ideální jsou gely určené přímo pro intimní hygienu.
Bolest při močení
Výhodou šestinedělí je, že miminko již netlačí na močový měchýř, tudíž většina rodiček přestane mít nutkání na časté močení. Ovšem po porodu je močový měchýř ochablý, proto se mnohým maminkám může stávat, že se nedostatečně vyprázdní a nutkání se hned zcela nevytratí. V prvních dnech po porodu mohou pociťovat i nepříjemné píchání či tupou bolest. Je vhodné dodržovat pitný režim a často močit. Měchýř se takto nutí ke stahování a roztahování, navíc přetrvávají-li tyto nepříjemné pocity, mohou odhalit infekci močových cest.
Poporodní inkontinence
Některé ženy může trápit po porodu únik moči. První pomoc v tomto případě přinese vhodné cvičení a intimní potřeby. V případě nechtěného úniku moči je vhodné posilovat pánevní dno pravidelným stahováním. Ovšem tak, aby cvičení nepřinášelo pocit bolesti a nepříjemného pnutí. Poporodní inkontinence by měla vymizet do tří týdnů v šestinedělí.
Laktační psychóza
Největší strašák v šestinedělí je patrně laktační psychóza. Hormonální karneval spolu s fyzickým vyčerpáním může mít neblahý dopad na ženinu psychickou stránku. Doporučuje se, aby se taková žena obklopila milujícími blízkými, kteří jí budou oporou. Rozhodně nemá smysl hrát si na hrdinku s tím, že vše zvládnete sama. Dítě matku potřebuje celý život, nejen prvních pár dnů, takže neváhejte požádat o pomoc a zbytečně nepřepínejte síly.