Cvičení v šestinedělí napomáhá rychlejší regeneraci, zabraňuje poporodním obtížím, jako jsou problémy s udržením moči, bolesti zad, sestup dělohy a další. Cílem cvičení je odstranit veškeré změny, jež nastaly v těle ženy v průběhu těhotenství, při porodu a v šestinedělí.
S cvičením může žena začít 12 až 24 hodin po porodu. Všechny porodnice dnes již upřednostňují včasné vstávání po porodu a časnou mobilizaci šestinedělky. Přesto, že v tomto období není snadné přizpůsobit denní režim, na cvičení by si měla maminka najít alespoň chvilinku, protože čím dřív začne s cvičením, tím rychleji se bude zotavovat její tělo.
Jak probíhá první cvičení?
Úplně první cvičení probíhají na oddělení šestinedělí pod dohledem rehabilitačních pracovníků. S cvičením se začíná opatrně – pozvolna. Nikoliv intenzivně, aby nedošlo k únavě a ublížení na zdraví. Cvičení nesmí nikdy vyvolávat bolest. Před každým cvičením je nutné navštívit nejdříve toaletu a vymočit se. Ideální je cvičit po kojení, protože jsou lehčí a tolik nenalitá prsa.
Na co se cvičení zaměřuje?
Cvičení se zaměřuje na pánevní dno, prsní svaly, svaly dolních končetin, břišní svalstvo a zavinování dělohy. Pravidelné cvičení v šestinedělí přispívá ke správnému držení těla a zamezuje bolestem zad. Při fyzické aktivitě dochází taktéž k uvolňování endorfinů známé jako „hormony štěstí“, které sebou přinášejí i dobrou náladu. V neposlední řadě má takové cvičení kladný vliv na postavu a lepšímu sebevědomí.
Jakému cvičení v šestinedělí se vyhnout?
Po dobu celého šestinedělí se vyhněte cvičení, kde jsou otřesy a poskoky, rovněž plavání není vhodné. Na kole či rotopedu lze začít jezdit, jakmile jsou zhojená všechna porodní poranění. K běžným sportovním aktivitám, jako je běh, tenis, aerobic se doporučuje vrátit přibližně po třech měsících od porodu, kdy budete mít posíleny dostatečně svaly pánevního dna a rovněž břišní svalstvo. S cvičením samozřejmě úzce souvisí i pestrá strava a pitný režim.