Boty pro batolata – na co si dát pozor?

Máte doma malého caparta, který už zkouší své první nesmělé krůčky? Pak je nejvyšší čas zaměřit pozornost na výběr prvních botiček pro batolata. Předtím, než se dítko postaví a začne trénovat své první krůčky, není nutné pořizovat mu botičky – jen by zbytečně věznili nožičku. Dětská obuv má jasně daný úkol – chránit nohu dítěte před okolními vlivy, jako je chlad, horká zem, poranění, uklouznutí a samozřejmě nejdůležitější úkol je poskytnutí opory váhavé dětské nožce. U nákupu bot pro batolata se nesoustřeďte pouze na to, zda jsou barevně hezké, mají roztomilé motivy apod. Rozhodující je správná velikost.

Jak poznat správnou velikost?

Najdete-li doma tvrdý papír či karton, postavte na něj dítě a nožku obkreslete. Takto získáte jednoduchým způsobem základní velikost. Ne každé dítě je ochotné, klidné a posedí při zkoušení botiček. Ušetříte si tím mnoho času. Botičky se vám budou vybírat lépe a nebudete muset zkoušet zbytečně dalších pět párů bot.

Jaké by měly být boty pro batolata?

Boty pro batolata by měly být pružné, lehké, měkké a poskytnout dostatek prostoru. Prstíky by měly mít přibližně 10-15 milimetrů prostor. Botička bude tedy o něco málo delší, než kolik měří dětské chodidlo od paty k nejdelšímu prstu. Nejideálnější dětská obuv je z přírodních materiálů, ačkoliv se nejedná o nejlevnější záležitost. Dále by boty pro nejmenší měly mít šněrování či jiné upevnění kolem kotníků, aby byla správně fixovaná noha a bota poskytla dostatečnou oporu. Celou svou konstrukcí by obuv měla nést váhu dítěte a zamezit vybočování paty – jev, který vede k ortopedickým vadám u dětí.

Důležitost správného výběru dětské obuvi

Nohy jsou u malých dětí měkké, chrupavčité, proto podléhají snadněji deformacím vlivem nevhodně zvolené obuvi a nadměrné zátěže. Pamatujte také na fakt, že dětská noha má snížený práh citlivosti vůči bolesti, proto vydrží dítě v malé obuvi bez naříkání. Dopady na zdravotní stav se dostaví nejen v podobě puchýřku, ale také o několik let později. Stejně tak nevhodná je příliš široká obuv, kde nožka klouže a naráží na přední stěnu obuvi. Bota by měla být z přední strany kulatá a prostorná, aby prstíky měly potřebnou volnost. V opačném případě může dojít k deformaci – vybočení palce, malíčku nebo problém kladívkových prstů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rodičovství

Konec s nudou při cvičení