Jaké dětské kolo vybrat?

Dítě si užívá jízdu na kole

Dětská kola patří k nejhezčím dárkům pro děti. Jak ale vybrat to správné a kdy s tím vůbec začít? Děti začínají jezdit velmi brzy, ale místo šlapacího kola jim stačí jen odrážedlo. Nejdříve to úplně dětské plastové, později sofistikovanější, které už vypadá jako kolo, jen mu chybí šlapačky. Naučí se v něm samostatně pohybovat a udržet i rovnováhu. Dříve nebo později ale začne pouhé odrážení děti nudit a zatouží po „dospěláckém“ kole, na kterém se šlape. Takový okamžik je ideální dobou pro nákup prvního dětského kola.

Nejmenší dětská kola pro děti do 5 let věku se vyrábějí s koly s malým průměrem. V nabídce specializovaných obchodů tak najdete pro nejmenší dětská kola s označením 12, 14, nebo 16 palců. Nedržte se striktně věku, ale spíše výšky. Když dítě vyroste do výšky 100 cm, už by mu mělo sedět kolo 16palcové. Pokud si děti nejsou jisté, můžete jim pořídit doplňková kolečka pro větší stabilitu, případně vodící tyč pro rodiče. U malých zvažte také možnost tzv. tažné tyče, která propojuje kolo dospělého a dítěte. Větším dětem do asi 12 let, nebo i drobnějším starším dětem se pak pořizují dětská kola s průměrem kol 18, 2024 palců. U starších dětí se už kupují dospělá kola, opět podle toho, jak jsou mladí cyklisté vysocí. Nikdy ale nekupujte kolo větší s tím, že do něj dítě „doroste“. Ohrožujete tak bezpečnost dítěte.

A právě bezpečnost je velmi důležitá, takže velký důraz by měl být kladen nejen na všechny předepsané bezpečnostní prvky, ale hlavně kvalitní a snadno ovladatelné brzdy. Vždy vyžadujte, aby dětské kolo mělo všechny potřebné certifikáty. Podezřele levná kola téměř jistě nebudou odpovídat parametrům, kterým by měla dětská kola odpovídat. Zpravidla také nemají potřebné certifikáty s označením CE. Lehká dětská kola by měla být hlavně snadno ovladatelná, ale zároveň kvalitně vyrobená a bezpečná.

U mnoha dětí není důležitá jen velikost, ale také vzhled dětského kola. V nabídce tak jsou kola nejrůznějších barev i dětská kola s motivy z populárních filmů a seriálů a samozřejmě ladící dětské přilby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Muž (a těhotná žena) – Dionisio 2.díl

Batole