Úkoly pro tatínka v šestinedělí

Nejen samotnou maminku, babičku, dědečka a případné sourozence čekají s příchodem na svět nového člena rodiny úkoly. Největšího úkolu se musí mimo maminky zhostit samotný tatínek. Někteří muži bohužel strkají hlavu do písku, vymlouvají se na přehršel práce a únavu. Na „výrobu“ miminka byli dva lidé, tudíž i na jeho výchovu musejí být opět dva. A ta začíná už po narození miminka, ačkoliv se to tak zdát nemusí.

Ne každý, kdo zplodí potomka, musí být rodič. Rodičovství může být psychicky, fyzicky a emočně náročné. Přístup k péči o své potomstvo je založen především na vzájemné komunikaci, důvěře a citlivém i ohleduplném reagování na dítě. Cílem je navazování vztahu s novorozenětem a následném udržení tohoto vztahu po dobu batolecího, předškolního, školního, dospívajícího a dospělého věku. Každé období sebou přináší radosti i strasti. Dnes však bude řeč o šestinedělí a úkolech, kterých by se měl každý správný „taťka“ ujmout.

Tatínek a přebalování

Patrně všem se vybaví video, které obletělo svět, jak tatínek během přebalování svého milovaného potomka zvrací. Jenže muži mají opravdu mnohem citlivější nos než ženy. Navíc vezměme v úvahu, že holkám jsou tyto věci od mala blízké. Hrají si na maminky a přebalují panenky. Kluci to mají v tomto ohledu horší. Kde se tomu všemu muž naučí? Přece od vás milé dámy s trochou trpělivostí a zapomeňte na nějaké hubování či výčitky. Možná nebude mít váš potomek tak měkce vystanou dupku, ale bude mít plenu suchou a čistou. Časem se i tatínek naučí mistrně přebalovat.

Jak zapojit tatínka do koupání a dalších činností

Nejeden muž hlásá, že se do péče o dítě zapojí a rád, ale až s ním bude řeč, nebo ho bude moci vzít na fotbal. To je samozřejmě holý nesmysl. Jak jsme již výše uvedli, důležité je navázat citový kontakt co nejdříve. Jestliže se tatínek bude alespoň částečně podílet na péči o děťátko, bude to mít výhodu pro všechny. Maminka bude mít možnost si chvíli oddechnout, případně splnit jiné povinnosti a tatínek získá možnost utvořit si s dítětem kvalitní citovou vazbu, což je benefitem nejen pro otce, ale především pro dítě.

Nezdráhejte se zapojit tatínka do běžných záležitostí v péči o děťátko. Kojit ho patrně moci nebude, ale existují činnosti, kde je jeho účast více než vítána. Tím může být koupání. Ze začátku ať klidně jen asistuje a sleduje vás i miminko. Může se snažit na děťátko mluvit, omývat a dotýkat se jej. Čištění nosánku a uší ať nechá zatím na vás, pokud si netroufá. Už jeho samotná přítomnost bude bonusem. Časem zvládne koupání i sám. Hlavně netlačte na pilu a nechte vše probíhat přirozeně. Užívejte si společných okamžiků. Třeba čtvrté nebo šesté koupání už zvládne sám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cvičení s batoletem – hodinka legrace a zábavy

Cvičení v šestinedělí