Šestinedělí je období adaptace novorozeného dítěte na život v našem velkém světě a také období seznamování se matky a dítěte. Pro ženy je toto období velmi náročné. Po dlouhém těhotenství a porodu jsou vyčerpané, nevyspané a bolavé. I pro úspěšné kojení je toto období velmi klíčové. Pro správné nastartování laktace je nutné dítě kojit, jak to samo vyžaduje. Kojit musíme z obou prsou a správnou technikou.
Potíže, které mohou nastat v šestinedělí
- Bolavé bradavky – nesmí docházet k tvorbě prasklin na bradavkách. Jestliže dojde – je dobré vyhledat laktačního poradce a změnit techniku kojení. Také se dnes prodávají vhodné krémy na popraskané bradavky
- Příliš nalitá prsa – laktace se během kojení upraví, ale první týdny může být mléka přebytek. Vhodné je chlazení bradavek a po každém kojení je třeba zkontrolovat vyprázdnění obou prsou. Při nalezení ztvrdlého místa v prsu je nutné ho v teplé vodě rozmasírovat a mléko odstříkat.
- Dítě je u prsou stále – délka kojení by neměla přesáhnout 45 minut. Kojení je nejefektivnější první minuty při přisátí. U lenivějších miminek střídáme polohy kojení i prsou a necháváme miminko častěji odbrknout. Je nutné kontrolovat, aby dítě sálo intenzivně a neusínalo nám.
- Dítě nám stále spí, nebudí se na kojení – jestliže dítě prospívá, tak to není nutné řešit. Přibývá-li však málo na váze je potřeba hlídat počet kojení. Mělo bych jich být alespoň 7 – 8 za den a 2 v průběhu noci. Důvodem větší spavosti může být dětská novorozenecká žloutenka. Ta však postupem času bude odeznívat a dítě bude čilejší.
- Dítě má obrácený režim – to se časem srovná. Jestliže dítě spí dlouho přes den, je dobré ho budit po 3 hodinách a tím mu postupně otočit režim.
- Dítě vyžaduje častější kojení – není vhodné podávat v tomto období do 6. měsíce příkrm. Narušilo by to mechanismus tvorby a trvalo by déle než by se laktace přizpůsobila.
- Dítě se stále kroutí a pláče – děti v tomto věku často trpí na větříky, nadýmání, blinkání apod. Na prdíky existují kapky, které mu pomohou k úlevě. Při kolikových bolestech je dobré i při kojení dát dítěti na bříško teplý obklad. U blinkání je vhodná zvýšená poloha při kojení i při odpočinku. S dítětem manipulujeme opatrně a nemačkáme mu na bříško.