Jak se stravovat v šestinedělí při kojení

Pokud žena kojí, neměla by zásadně hladovět. Avšak ani nadměrný příjem energie nevede ke zvýšené tvorbě mléka, spíš k ukládání tukových zásob. V období kojení je vhodné navýšit energetický příjem přibližně o 300 až 500 kilokalorií za den – ve srovnání s nekojící ženou. Celkový příjem by se měl pohybovat někde mezi 2100 až 2800 kilokalorií.

V šestinedělí by měla žena svou pozornost zaměřit na lehkou, pestrou a vyváženou stravu, kde nebudou chybět vitamíny, minerály, bílkoviny, především pak železo. Jíst by měla 5 až 6x denně z čehož by měla být tři bohatší jídla a zbytek přesnídávky z ovoce, zeleniny, neslaných sýrů a dalších mléčných výrobků. Mnoho záleží na kvalitě potravin, nikoliv na kvantitě. Matky, které během těhotenství přibraly 12 a více kilogramů, nemusí energetický příjem zvyšovat, energie bude čerpána z tukových zásob.

Žena by měla jíst 5 až 6x denně z čehož by měla být tři bohatší jídla a zbytek přesnídávky z ovoce, zeleniny, neslaných sýrů a dalších mléčných výrobků.

Pitný režim

Nejen v období kojení je důležitý pitný režim. V tuto dobu by měla žena přijímat však zvýšené množství tekutin v řádu 2,5 až 3,5 litrů tekutin. Ideálně pramenitá voda obohacená třeba citrónem. Rozhodně se za pitný režim nepovažují sladké sycené limonády, které jsou zdrojem prázdných kalorií.

Na co rozhodně zapomenout

První týdny po porodu se obloukem vyhněte nadýmavým potravinám, uzeninám, konzervám, kyselému ovoci a silně kořeněnému jídlu. Omezte také solení, pití kávy a černého čaje. Dále pak by měla být samozřejmostí zdrženlivost nikotinová i alkoholová. Vše, co matka sní a vypije, se vstřebává do mateřského mléka. Škodlivé látky a potraviny mohou způsobit děťátku problémy. Přibližně po druhém měsíci věku, kdy začne být dítě pohyblivé, si můžete dopřát v menší míře i luštěniny, zelí, citrusové plody. Začínejte však po menších dávkách a opatrně.

Jak docílit původní postavy

Toužíte-li se brzy navrátit k původní postavě, omezte sladká a tučná jídla. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné, do svého jídelníčku zařaďte těstoviny, rýži, ovesné vločky. Stále konzumujte mléčné výrobky, nejen kvůli tvoření mléka, ale pro jejich zdroj vápníku. Jezte potraviny s obsahem železa – listová zelenina, červené maso, žloutek. Důležitý je také jód, který naleznete v rybách. Nesnažte se hubnout rychle a na nějaké diety honem zapomeňte. Dopřávejte si delší procházky a začněte cvičit.

Šestinedělí a zácpa

Jedná se o období, kdy mnoho maminek trápí zácpa. Velmi důležitý je přísun ovoce, zeleniny a tekutin. K nastartování peristaltiky je vhodná sklenice vlažné vody se špetkou soli na lačno. Vhodné jsou i domácí zavařeniny, pohyb. V horších případech pak pomáhají glycerinové čípky.

Rady a tipy

Vhodné jsou během šestinedělí bylinné čaje, zeleninové i ovocné polévky. Jogurty, tvarohy, doplňky stravy s vitamínem D, vápník, železo, vitamín B – vše po poradě s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak si správně vybrat dětskou chůvičku

Oblečení pro kojence