Krvácení v šestinedělí po porodu

Návrat do původního stavu, tedy zavinování dělohy do původní velikosti, patří k nejdůležitějším změnám po porodu. Dochází k uzavírání děložního hrdla a svaly dna pánevního opět získávají svou pružnost. Ženina pochva nabývá předporodní velikosti.

V tomto týdnu – šesti neděl dochází rovněž k částečnému zpevnění břišní stěny, čemuž se dá pomoci i cílenými cviky. Krvácení v šestinedělí dělíme na časné a pozdní. Časné se dostavuje do konce prvního týdne po porodu. Důvodem krvácení mohou být porodní poranění, porucha krevní srážlivosti, zadržování části placenty, městnání krve v děloze nebo zpomalené zavinování dělohy. Pozdní se dostavuje po osmém dni po porodu a krvácení bývají prudká, silná a mohou vést až k šokovým stavům. Na příčině může být zadržení části placenty, jež brání správnému zavinování.

Krvácení během šestinedělí se rozhodně nesmí podcenit a je to důvod, proč navštívit lékaře či porodnici, kde probíhal porod. Během šestinedělí je určité krvácení z rodidel typické. Ze začátku silnější, poté slabší. Jedná se o tzv. očistky.

Krvácení mějte pod kontrolou

Krvácení si vyžaduje kontrolu dutiny děložní, nejdříve se provede vyšetření ultrazvukem, a poté v celkové anestezii za pomocí operačních nástrojů. Po tomto zákroku může maminka jít domů druhý či třetí den. Slabší krvácení, většinou s přestávkami, je občas vyvolené zánětem dělohy. Rovněž v tomto případě se může krev přimísit k očistkám, které zůstávají dlouho či se opět stanou krvavými. Rozhodně je něco špatně, když očistky páchnou, maminku bolí v podbřišku, děloha je zvětšená, dostaví se teplota a zrychlený tep.

Krvácení během šestinedělí se rozhodně nesmí podcenit a je to důvod, proč navštívit lékaře či porodnici, kde probíhal porod. Během šestinedělí je určité krvácení z rodidel typické. Ze začátku silnější, poté slabší. Jedná se o tzv. očistky. Prvních 10 dnů po porodu jsou očistky tmavě červené, krvavé. Do konce třetího týdne očistky zrůžoví a nejsou tak silné. Ke konci šestinedělí již nejde o krvácení, očistky jsou hnědé, žlutavé či bělavé. Na konci šestinedělí by se měla objevit pravidelná menstruační činnost.

Jak napomoci regeneraci

V raném tedy časném období šestinedělí se začíná ženě stabilizovat tvorba mateřského mléka a hojí se drobná poranění. Ke krvácení v šestinedělí občas dochází v návalech, během kojení. Hormon oxytocin, který se během kojení vyplavuje, napomáhá i rychlejšímu zavinování dělohy do předporodního stavu. Při stazích způsobených kojením odtéká více organických zbytků – očistek. Když bude maminka často kojit, tím dříve bude mít krvácení v šestinedělí za sebou.

V tomto období je nanejvýš nutná přísná hygiena. Po každé návštěvě toalety si pořádně umýt ruce teplou vodou a mýdlem. K zevnímu omývání rodidel by se neměla používat agresivní mýdla, stačit bude čistá teplá voda, popřípadě intim gely. Tržné rány po porodu se velmi dobře hojí díky vlažnému odvaru heřmánku. Pokud je možná sedací koupel, vyzkoušejte to. Vhodná je i heřmánková mast k potírání jizev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Masové příkrmy pro kojence – inspirace

Potřeby pro kojence – kojení a lékárnička