Přibližně mezi čtvrtým a šestým měsícem děťátka začínáme zařazovat krok za krokem do jeho stravy příkrmy: zeleninové, ovocné a masové. Není-li si maminka jistá se zavedením příkrmů, je vhodná konzultace s lékařem, který poradí co a jak.
Jak začít zkoušet příkrmy
- Se zkoušením příkrmu začněte v době, kdy je děťátko nejspokojenější. Většinou to bývá ráno či dopoledne. Spokojenost dítěte musí každá maminka vypozorovat sama. Začínáme jednou lžíci.
- Pokrm by měl být krémovitý a bez hrudek. Jídlo můžete rozmačkat, rozmixovat podle toho, co budete podávat. Teplota jídla by měla být pokojová – vlažná. Příliš horká či studená jídla by dítě mohlo jednak odmítat, ale jsou pro něj i nebezpečná.
- Nové jídlo naberte na špičku lžičky a vložte miminku do úst. Jestliže bude jídlo odmítat – nenuťte jej a obrňte se trpělivostí. Časem se to poddá.
- Zbytky jídla neuchovávejte, a buď je spotřebujte (do vaší omáčky, polévky) nebo vyhoďte. Proč? Malé děti jsou velmi háklivé na bakterie, které jsou v jídle přítomny.
- První příkrm nabízejte 3 – 5 dní, poté zkuste další. Je to k vůli případného výskytu alergické reakce na některou potravinovou složku.
Recepty na masové příkrmy
Kuřecí maso, brambory a mrkev
Omyté kuřecí maso, propláchnuté brambory a očištěnou mrkev nakrájíme na malé kousky a společně povaříme. Do vody můžeme přidat pár kapek oleje nebo másla. Jakmile je zelenina měkká a maso pořádně provařené společně rozmixujeme tyčovým mixérem. Je to rychlejší a méně pracnější než mačkání a pasírování. Pokud by byl pokrm příliš hustý, zředíme jej kojeneckým či mateřským mlékem, případně převařenou vodou. Místo kuřecího masla lze použít i jiné, například krůtí.
Drůbeží maso, baby špenát, brambory, olej
Opět si připravíme všechny ingredience pečlivým umytím, nakrájením na menší kousky a společně v malém kastrůlku uvaříme do měkka. Olej použijeme olivový či kvalitní slunečnicový, může být však i máslo. Opět vše rozmixujeme tyčovým mixérem na kaši, zředíme vodou či mlékem na požadovanou konzistenci.
Hovězí maso, petržel, mrkev, olej a bílý jogurt
V tomto případě si nejdříve povaříme maso, protože hovězí se vaří mnohem déle než drůbeží. Teprve po půl hodince vaření přidáme zeleninu a olej. Vše vaříme do měkka. Pokrm poté rozmixujeme a do hotového přimícháme bílý jogurt.
Na závěr:
Jakákoliv kombinace masa a zeleniny se připravuje stejným způsobem. A to tak, že se veškeré ingredience na dětský příkrm pečlivě připraví, uvaří do měkka a rozmixují či rozmačkají na kašovitou konzistenci. Ředit můžeme vodou, mlékem, jogurtem. Pozor si dávejte u nadýmavé zeleniny – její množství oproti ostatní zelenině snižte. Například u brokolice patří k nejnadýmavější části stonek – pro dítě používejte pouze růžičku. Maso lze nahradit také vejcem – nedávejte v jeden den obojí. První příkrmy vašeho děťátka můžete vařit v kojenecké vodě a používat farmářskou zeleninu.
Různé varianty příkrmů
- Krůtí maso, cuketa, brambory, olej či máslo
- Jehněčí maso, brambory, hrášek, mrkev
- Králičí maso, mrkev, brambor
- Kuřecí maso, rýže, růžička brokolice, olej
- Ryba (losos nebo filé z tresky), brokolice, brambory
- Ryba, rýže, mrkev, hrášek, cuketa, olej
- Ryba, kuskus, dýně, máslo