Už dávno neplatí, že v těhotenství by žena měla jíst za dva, to všichni víme. Střídmá strava a dostatečný pohyb mají být zárukou toho, že nastávající maminka přibere v těhotenství málo a zdravě. Jenže co když přiberete, jako já, šestnáct kilo i přes to, že si nedopřáváte sladkosti, všude chodíte pěšky a pravidelně zařazujete těhotenskou jógu? Pokud jste zoufalé ze svého těla před porodem a nedlouho po něm, vězte, že ten pravý boj teprve začíná. Jídlo v poklusu a neustálá nástraha ve formě dojídání po dětech na vás čekají hned za rohem.
Kolik kalorií spálí žena kojením
Maminky, které nepodcenily svoji předtěhotenskou formu na tom bývají samozřejmě o dost lépe než ty, které byly oplácané už před otěhotněním. Tělo má jakousi „paměť“, díky které brzy dokáže nastartovat alespoň částečně dřívější režim. Také ty z nás, které mají to štěstí kojit, jsou ve výhodě, protože plným kojením může žena za den spálit až 500 kcal (cca 2000 kJ). Takové množství energie se rovná pořádnému obědu nebo celé tabulce čokolády. Ne náhodou má hodně kojících žen velké chutě na sladké. Velkou roli hraje taky zdravotní stav maminky po porodu, např. ženy po císařském řezu na sebe musí být opatrné prakticky celý první rok.
Odhlédněme teď od všech „ale“ která nás mohou pronásledovat při cestě za hezkou maminkovskou postavou. Jak tedy na mateřské udržet kila na uzdě? Nejprve si připomeňme staré dobré pravidlo: výdej= příjem. Ano, je pravda, že na mateřské se většinu dne nezastavíme, ale když už se nám to poštěstí, provázejí nás v takových chvílích klidu často různé oplatky, sušenky, čokoláda… Všechno to, čím si energii dobíjíme, se nám ale v tichosti ukládá ve formě tukových polštářů.
Existují ženy, které mají štíhlost v genech a můžou sníst všechno, upřímně jim závidím, protože na mé postavě se projevují negativní změny po pár dnech, kdy polevím v režimu. Základem je umět se uhlídat. Dát si dezert v neděli po obědě je v pořádku, ale cpát se každý den buchtami, nebude to pravé.
Jak a kdy se zaměřit na stravu po porodu
Těsně po porodu se nedá o nějakém režimu ani mluvit, ale po pár týdnech už bychom měly být schopné si alespoň čas od času umýt vlasy a to je také ideální doba na to, zaměřit se na svoji stravu a pohyb. Zpočátku postačí hlídat si intervaly mezi jídly. Ty by neměly být o moc delší než 3 hodiny. Pokud máte tendenci na sebe zapomínat, nastavte si upozornění na mobilu.
Další regulace je vhodná v oblasti již zmíněných sladkostí. Jediná funkční rada na to, jak je nejíst je: prostě je nekupujte. Pak nebudete v pokušení. S kamarádkou v kavárně si kousek sachru klidně dopřejte, protože ruku na srdce, kolikrát za měsíc se na takové posezení dostanete?
Pokud jste čokohlik a jednoduše to bez sladkého neumíte, může vám pomoci zařadit vhodný proteinový nápoj. Proteinové drinky s vysokým obsahem bílkovin jsou ideální k zasycení, jsou po ruce ve chvíli, kdy skutečně nemáte čas na přípravu jídla a většinou jsou i velmi dobré, takže zaženou chutě. Vybírejte ale jen ověřené značky, studujte pečlivě složení, a pokud kojíte, raději se poraďte se svým lékařem, zda vám pití proteinu může doporučit.
I přes to, že jsou „proteiňáky“ výborným pomocníkem při hubnutí, pořád to musí být především vyvážená strava a pohyb, které s vaší postavou skutečně dokážou zahýbat. Co tedy vynechat? Především cukr, klasický rafinovaný, takže žádné dvě kostky do kafe a žádná šťáva, pijte vodu, nejezte sladkosti, pečivo večer už raději s mírou, což platí i pro těstoviny.
Snídejte! Ovesné vločky, chleba s lučinou, klidně i kousek buchty a jogurt, ale snídejte, protože když se ráno nenajíte, potáhne se to s vámi až tabulce čokolády kolem půlnoci. Doba, kdy vaše miminko začíná s příkrmy je také ideální pro odlehčení i vaší stravy. Nechte hotové příkrmy v regálu a vařte pro sebe i pro mrňouse. Vařená zelenina a maso, první příkrmy, jsou ideální dietní stravou i pro vás.
Pohyb po porodu
A co s pohybem? Nedělejme si žádné iluze, na pohyb většinou nemáme náladu ani energii. Fitko je místo zaslíbené, leč zapovězené, pokud nemáte kvalitní hlídací pomoc. Východiskem je chůze a cvičení doma. Chodit pěšky a jednou, dvakrát týdně si doma na koberci deset minut zaposilovat je vcelku reálný způsob jak udržet svoje pozadí pohromadě.
A to nejdůležitější? Nerezignujte na sebe! Pokud se vám nedaří těhotenská kila shodit a pořád se na vás nabalují další a další, zkuste spojit svoje síly třeba s kamarádkou nebo se vypravte za výživovým poradcem a pamatujte, že nikdy není pozdě na změnu!