Psychickými problémy trpí po porodu až desetina novopečených maminek. Ovšem jen málokterá vyhledá odbornou pomoc, čímž ohrožují jednak sebe, ale i svého potomka. Pocity smutku, beznaděje, pochybnosti a častý pláč – tak nějak se projevuje poporodní deprese.
Přestože narození děťátka patří k šťastným životním událostem, může tento okamžik zamávat jak se samotnou maminkou, tak dítětem a celou rodinou. Náladovost a přecitlivělost není po porodu nic nezvyklého. Mohou za to únava a hormonální nerovnováha. Ovšem nesmí to trvat příliš dlouho a nesmí být pochmurné nálady více než té dobré. Jak poznat, že se jedná o chvilkovou záležitost – poporodní blues nebo skutečnou poporodní depresi? To se dozvíte v následujících řádcích.
Nepanikařte
Většina žen po porodu okusí pocity smutku, plačtivosti, úzkosti, nespavost a výkyvy nálad. Zmiňované příznaky však během několika dní po porodu odezní. Jde o normální reakci na to, že se žena stala maminkou a není nutné se hned znepokojovat či prožívat pocity viny. Tomuto jevu se říká také poporodní blues a postihuje až 80% žen.
Varovným signálem je, když psychická nepohoda nadále přetrvává nebo se zhoršuje. Až 10 % maminek zažije tak zvanou – poporodní depresi, jež skutečně už vyžaduje svěření se do rukou lékaře. Rozhodně se nepokoušejte zvládnout poporodní depresi vlastními silami. Na rozdíl od poporodního blues totiž sama od sebe nezmizí a její příznaky jsou silnější, výraznější a neléčená může ohrozit matku i dítě.
Projevy poporodní deprese
- Pocit beznaděje
- Velký smutek
- Pochybování o sobě
- Sebeobviňování, že jsem špatná matka
- Frustrace
- Úbytek životní energie
- Neschopnost navázat kladný vztah k dítěti
- Totální vyčerpání a únava
- Nechuť k sexu
- Ztráta zájmu o cokoliv
- Nadměrná konzumace potravy nebo naopak – nechutenství
- Nadměrná spavost nebo naopak – nespavost