21. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Právě jste se přehoupla do druhé poloviny těhotenství. Miminko si v děloze cumlá paleček, přetáčí se a dělá kotrmelce, rozvinutá je i mimika a trénuje sací pohyby. Uchopuje pupeční šňůru, chytá se za nožičky, zkouší se dotýkat svého tělíčka. Rostou mu vlásky, chloupky, nehtíky a vytvořeny jsou i chuťové pohárky.

Děloha je již vystouplá nad pupíkem, začíná utlačovat žíly v malé pánvi, což může vést k rozvoji křečových žil. Nohám ulevujte tím, že je budete dávat do zvýšené pozice, nenoste příliš utažené punčochy a rozhodně zapomeňte na podpatky. Ulevit vám mohou i masáže a přírodní prostředky proti křečovým žilám, ale vždy použití konzultujte s lékařem. Obloukem se vyhněte škodlivinám, jako je nikotin či alkohol. Zvyšte příjem vitamínů a vyhněte se i kořeněným jídlům.

Jak se vyvíjí miminko

Děťátko má stále dostatek místa, proto je velmi aktivní. Střídá spánek a bdění. 21. týden je obrobí, kdy miminko rychle roste, všechny vnitřní orgány postupně vyzrávají a ujímají se své role. Finišuje výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít konečné uspořádání. Velkým vývojem prochází i mozek, odděluje se šedá a bílá mozková hmota, povrch mozku však stále nemá mozkové záhyby. Postupně se vytváří nervová spojení. U děvčátek je v tomto týdnu již vytvořena zásoba vajíček na celý život.

Maminka ve 21. týdnu těhotenství

Váš organismus začíná více zadržovat vodu, mohou se objevit otoky na rukou i nohou. Výraznější problémy s otoky konzultujte s lékařem. Do těhotenské poradny byste měla nyní docházet každé čtyři týdny.

Možnost problémů s hemeroidy

Těhotenství patří k obdobím, kdy se hemeroidy u žen objeví často poprvé. Většinou se začínají objevovat kolem 20. týdne těhotenství. O co vůbec jde? Jedná se o žilní městky v oblasti konečníku. Právě zde se městná krev vinou tlaku zvětšující se dělohy, která utlačuje dno pánevní. Projevit se svěděním, zanícením, mohou pocitem tlaku a někdy i krvácením. Během porodu může vyhřeznout sliznice konečníku na části či celém obvodu jako sytě červený bobulovitý útvar. Léčba v těhotenství spočívá na koupelích v dubové kůře nebo hlazení ledem v sáčku. Z medikamentů je možno zakoupit čípky a masti s analgetiky. Po porodu buď problém zcela vymizí, nebo se zmírní. Snažte se předejít zácpě a zařaďte vlákninu (luštěniny, zelenina), dostatečně pijte a dodržujte přiměřenou pohybovou aktivitu.

Podívejte se na další týdny

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20. týden těhotenství

22. týden těhotenství