39. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

V tomto týdnu se můžete cítit podrážděná a přejete si mít vše za sebou. Jsou to zcela přirozené pocity a obavy. Stejně nervózní může být i tatínek a zbytek rodiny. Porod může nastat prakticky kdykoliv a soustředíte se na jeho první známky. Tím jsou kontrakce, odtok plodové vody či hlenová zátka. Všímejte si však dalších signálů, jako je snížení aktivity plodu, vaginální krvácení, bolesti břicha, neostré či dvojité vidění a úporná bolest hlavy. V takových případech ihned jeďte do porodnice. Snažte se myslet pozitivně, odpočívejte a soustřeďte se na příjemné věci.

Něco málo o vašem miminku

Miminko už čeká na svůj okamžik. Většina prvního ochlupení mizí a plíce zvyšují tvorbu surfaktantu. V děloze děťátko ve všech směrech dokončilo svůj vývoj, z placenty si již vzalo vše, co potřebovalo. Endokrynní systém dítěte jež vytváří hormony, se chystá na porod, jelikož ten je pro plod velmi stresující a během porodu tak dítě vyloučí nejvíce stresových hormonů, jaké už se během života nepodaří. V okamžiku příchodu na svět, to budou právě zmiňované hormony, které mu pomohou řídit jeho tělní systém bez podpory placenty. Když tohle všechno pochopíte, dokážete lépe soucítit s vaším drobečkem a proč mnohdy tak se svým příchodem otálí.

Hlavička dítěte patří k největším částem těla. Průchod hlavičky porodním kanálem je nejobtížnější fáze samotného porodu. Usnadňuje ho do jisté míry plastičnost lebky plodu. Kosti lebky se díky vazivovým spojením dokážou posunout a jejich okraje se tak mohou překrýt. Dítě už má zralý také sací a uchopovací reflex. Jeho drobná ručička už dokáže uchopit nabídnutý prst.

Maminka čekající na porod

Bříško už vám leze na nervy a toužíte se normálně vyspat a dělat činnosti, na které jste běžně zvyklá. Rovněž se těšíte, až děťátko k sobě budete moci přivinout. Vydržte, už se to blíží. Děloha zabírá celý prostor pánve a tlačí na okolní orgány. Zkuste se psychicky rozptýlit něčím, co máte rády. Nestihla-li jste si zatím připravit porodní plán, pak máte nejvyšší čas. Své sepsané představy klidně proberte se svým porodníkem, který vám ujasní, co je reálné, smysluplné a co nikoliv. Ne každý porod probíhá úplně podle představ, tento plán pomůže napovědět zdravotníkům, co je pro vás prioritní a jak vám mohou vyjít vstříc.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

38. týden těhotenství

40. týden těhotenství