V tomto týdnu bude vaše děťátko růst svižnějším tempem spíše do délky. Nyní měří zhruba 4 cm a váží 8 gramů. Vnitřní orgány začínají vyzrávat a mění se proporce tělíčka. Vše probíhá plynule, takže změny vzhledu nejsou již tak dramatické, jako tomu bylo v prvních týdnech.
Miminko roste do krásy
Během následujících týdnů poroste vaše miminko do krásy. Počátkem třetího lunárního měsíce má děťátko stále poměrně velkou hlavičku. Kolem mozku a hlubších vrstev obličeje se začínají formovat chrupavčité a kostěné základy lebky. Patrné jsou také droboučké svaly a kůže je stále průhledná. Obličej je stále drobounký, jeho rysy se pozvolna zjemňují. Očička stále nejsou plně vyvinuta, ale díky pigmentu vytváří kulaté černé terčíky.
Vnější genitálie mají skoro finální podobu, i když ještě bude trvat přibližně měsíc až dva, než bude moci s jistotou lékař na ultrazvuku rozeznat pohlaví dítěte. Plod je v děloze aktivní a protahuje si ruce i nohy. Kope nohama, přetáčí se z jedné strany na druhou. Dokáže už sevřít ručičku v pěst nebo si cumlat paleček. Ruce a nohy se mohou navzájem dotknout. Protože je však dítě stále velmi malé a má kolem sebe množství plodové vody, tyto pohyby ještě neucítíte. Na tento okamžik si musíte ještě pár týdnů počkat.
Maminka v 11 týdnu těhotenství
Mimo nevolností vás v 11. týdnu těhotenství může potrápit častější močení (přetrvá po zbytek těhotenství). Průtok krve ledvinami se zvýšil a vytváří se i větší množství moči. Kromě toho je to důsledek i zvětšené dělohy, která na močový měchýř tlačí. Sliznice močových cest jsou více překrvené, proto po celou dobu těhotenství hrozí zvýšené riziko močové infekce. Budete-li mít potíže s močením, vyhledejte lékaře, který provede test moči a vyloučí zánět, popřípadě předepíše vhodné léky. Přechozená a neléčená infekce může u těhotných žen vést až k zánětu ledvin a ohrožení plodu.
Přesto, že vás bude nutit častěji na močení, dostatečně pijte. Snížíte tak riziko močové infekce. Pijte po troškách celý den – denní příjem tekutin 2-3 litry. Nejlépe pramenitou vodu (sycené způsobují nadýmání). Vhodné jsou také ovocné, bylinkové čaje. Slazeným nápojům se raději vyhněte.
Přírůstek na váze nepřekračuje 2 kg. Nízký nárůst váhy bývá často způsoben nevolností a zvracením. Na konci prvního trimestru by tyto potíže měly ustat. Ve třetím trimestru se však kvůli rostoucímu plodu objeví jiné potíže: pálení žáhy, zácpa a další.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.