10. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Tvářička vašeho miminka nabírá čím dál více lidské podoby. Na konci tohoto týdne bude mít zárodek zřetelné lidské znaky. Dlouhý je zhruba 3 až 4 cm a váží 5 gramů. Vyhlazují se nerovnosti, ústní otvor se zúžil a ohraničil, nosánek už ční nad okolí, kolem očí se vytváří základy víček. Výstupky kolem zevního zvukovodu srůstají a vytváří se malý ušní boltec. Rovněž se ztenčuje oblast krku, oddělní hlavy od trupu je již zřetelné.

Vývoj svižně pokračuje

Také mozek roste velmi rychle. V dásních vznikají malé zubní pupeny. Tělíčko se pomalu napřimuje a oplošťuje se mu bříško. V porovnání s devátým týdnem také výrazně pokročil vývoj ručiček i nožiček. Prstíky se protahují a postupně mizí plovací blány. Uvnitř končetin jsou patrné chrupavčité základy budoucích kostí. Pozvolna se začínají vytvářet jednotlivé svaly. Ke konci desátého týdne bude ocasní konec zárodku už skoro neznatelný. Mezi spodními končetinami se objevují dva otvory. Přední je společné vyústění močových a pohlavních cest, kolem něj se vytvoří základy zevních pohlavních orgánů. Geneticky je pohlaví dávno určeno, ale v této fázi není možné ultrazvukem ještě pohlaví rozeznat. Zadní otvor je zevní vyústění trávicí trubice.

Co se děje s maminkou

Tepová frekvence vám stoupla až o několik tepů za minutu. Skrze vyšší tělesnou teplotu se možná více potíte. Děloha je zhruba o velikosti pomeranče. Pokračuje i vývoj placenty, která je spojená s plodem pupečníkem. Již brzy bude zásobovat vaše děťátko kyslíkem a výživnými látkami. Trpíte-li zvýšenou únavou, dbejte spánkovému režimu. Choďte večer brzy spát a odpočívejte i během dne. Přemýšlejte také nad tím, že své těhotenství oznámíte v zaměstnání. Pokud pracujete v rizikovém zaměstnání, nechejte se přeřadit nebo se domluvte s lékařem a zůstaňte doma. Přírůstek váhy bude zatím nepatrný maximálně 2kila. U mnohých žen je již možné v prvních týdnech těhotenství vymasírovat z bradavek pár kapiček kolostrum. Takto se mléčná žláza připravuje na budoucí sekreci mléka po porodu.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9. týden těhotenství

11. týden těhotenství