Těhotenství a následně porod je pro každou ženu přelomové období. Už naše babičky říkávaly, že děti jsou radost i starost. Přesto, že se sebevíce snažíme, plánujeme, čteme, těšíme se a praktikujeme získané rady, děťátko si v bříšku dělá, co samo chce. Přece jen existuje něco, čím se můžeme na jeho zdravém vývoji podílet. Být šťastné, zbytečně nestresovat, nepřemýšlet nad negativními věcmi, hýbat se v rámci možností a zdravě se stravovat.
Rozhodli jsme se vám usnadnit celý průběh těhotenství a připravili jsme pro vás malého průvodce celým těhotenstvím týden po týdnu. Určitě nezapomeneme ani na změny, které budete pravděpodobně během devíti měsíců pociťovat. Až přijde váš okamžik, budeme v myšlenkách s vámi a držet vás za ruku.
Proces oplodnění
Úplným základem pro vznik nového života je splynutí ženské a mužské pohlavní buňky (vajíčka a spermie). K oplodnění dojde po uvolnění vajíčka z vaječníku ve vejcovodu. Už několik málo hodin po oplození začne proces, který se jinak nazývá „rýhovaní“, kdy dochází k množení buněk. Rýhující se (oplozené) vajíčko putuje vejcovodem do dělohy, kde se 6 až 7 den po oplození vynoří, a uhnízdí do sliznice vystýlající dutinu děložní. Právě tady pokračuje rychlý, bouřlivý vývoj. Vznikají různé skupiny buněk, které mají už přerozdělené úkoly. Těhotenský hormon je možné prokázat od devátého dne po oplození, ale krví o něco málo dříve.
Těhotenství
Momentálně je jedno, zda bylo děťátko plánované nebo jste náhodně zjistila, že jste v jiném stavu. Vždy to člověka zarazí a překvapí. Nyní velmi záleží na tom, jak se s danou novinkou vypořádáte. Dříve než začnete propadat panice či slavit, ujistěte se, zda nejde o zbytečný poplach a je s vámi i plodem vše v pořádku. Mezi nejpravděpodobnější příznaky patří: vynechání menstruace, zvláštní intuitivní pocit, větší únava a přecitlivělost, nutkání chodit častěji na toaletu, tlak v prsou, svědění bradavek, citlivý čich, těhotenské chutě.
Pozitivní těhotenský test
Vyšel-li vám těhotenský test pozitivně, nečekejte a objednejte se ke svému ženskému lékaři. Ten vás důkladně vyšetří a vaše podezření buď potvrdí či vyvrátí. V prvním týdnu těhotenství se ještě neděje nic až tak zvláštního. Jde spíše o vnitřní pocity, které budou k vám přicházet. Na těhotenství se příliš neupínejte, protože budete vyplavovat do těla stresové hormony. Ty ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení sliznice. Prvních 6 týdnů se v embryu utváří důležité orgány. Proto je nutné, abyste stresu zamezili a rovněž se vyhněte škodlivým látkám, jako je kouření (i to pasívní), alkohol a léky. Hodně odpočívejte, jezte pestrou stravu – zvlášť bohatou na kyselinu listovou, vitamín C, železo a vápník, dodržujte pitný režim.
Podívejte se na další týdny těhotenství
01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.