25. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Pravděpodobně všichni už vědí, že čekáte miminko. Užívejte si všech výhod a odpočívejte, jak jen půjde. Relaxujte, choďte na procházky a usmívejte se na celý svět. Snažte se o vytvoření určitého denního řádu. Miminko již dokáže vnímat světlo a tmu, snáze ho tak naučíte režimu. To oceníte hlavně po porodu, ale i nyní, kdy si zajistíte relativně poklidný noční spánek bez kotrmelců v bříšku. Pokud neplánujete předčasnou mateřskou, zkuste se alespoň domluvit, zda je možné pracovat z domů. Některá povolání to umožňují.

Miminko roste a sílí

Miminko nyní měří kolem 33 -35 centimetrů a váží kolem 650 gramů. Je obratnější, silnější a už není tak choulostivé. Pokožka již není průsvitná. Plod obklopuje přibližně 500 ml plodové vody a zatím má dost prostoru pro pohyb a dovádění. Cucá si paleček, kope, reguje na zvuky. Stále na děťátko mluvte a komunikujte s ním i pomocí doteků. Srdeční tep je pomalejší a pomalu začíná otevírat očička. Mimo plic má orgány vyvinuté. Vyvíjejí se buňky zodpovědné za vědomí a cyklus bdění a spánku. Děťátko neustále polyká a vylučuje plodovou vodu. Nervy kolem úst jsou citlivější, aby bylo dítě po porodu schopno vyhledat matčinu bradavku. Plodová voda se vyměňuje přibližně co 3 hodiny. Váš drobeček už dokáže zatnout pěstičku.

Maminka ve 25. týdnu těhotenství

Děloha končí zhruba 3 palce nad pupkem. S tím, jak bříško roste, můžete pociťovat častější bolesti zad, tlak v oblasti pánve a křeče dolních končetin. Bříško vás už začíná omezovat v pohybu. Sílící tlak na ostatní orgány způsobuje i časté močení. Hlídejte si, aby čůrání nebolelo, nepálilo a neřezalo. Mohlo by se jednat o onemocnění močových cest či ledvin. V takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře. Dostatečně pijte a odpočívejte.

Prožíváte nejkrásnější období celého těhotenství. Jezte častěji, po menších porcích. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Oblékejte se volně, pohodlně, noste již těhotenskou podprsenku, zvolte pohodlnou obuv. Vaše tělo nyní zadržuje množství vody, nedivte se, když vám oteče obličej. Dvorce kolem bradavek mohou být vystouplé – v případě zapadlých bradavek je jemně masírujte a připravujte na kojení. Snažte se cvičit, pokud je to možné. Vyzkoušejte jógu pro těhotné a speciální cviky na míči. Podepírejte si nohy a odpočívejte – vyvarujte se zbytečné zátěže a neopatrnosti u pohybových aktivit. Jestliže by se objevilo slabší krvácení, silnější výtok a bolest v podbřišku ihned navštivte svého ženského lékaře.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

24. týden těhotenství

26. týden těhotenství