19. týden těhotenství

Tehotenstvi tyden po tydnu

Začínáte se čím dál více kulatit, děloha v tomto týdnu sahá přibližně do poloviny vzdálenosti mezi pupíkem a stydkou sponou. Váhový přírůstek činí zhruba 3kg. Některé maminky mohou zpozorovat ukládání tuků na stehnech, bocích a hýždích. Hodně relaxujte, snažte se být v klidu a spát choďte pravidelně ve stejnou dobu. Děťátko vnímá váš režim už nyní, což bude ku prospěchu po porodu.

Těhotenství a sportování

Mnoho žen před otěhotněním aktivně sportovalo. Během těhotenství je vhodné některé sportovní aktivity probrat s porodníkem. Pohybová aktivita během těhotenství je žádoucí, ale v případě rizikového těhotenství se doporučuje maximálně cvičení s odborníkem. Na sporty při kterých hrozí úraz, honem zapomeňte a rovněž takové, které způsobují otřesy, míčové hry a skákání. Mimo to existuje riziko nadměrné zvýšení tepové frekvence a srdečního přetížení.

Vhodná je chůze, jóga, plavání a lehký stretching. Ženám, které necvičili před otěhotněním, se přesto doporučují těhotenská cvičení. Porod je poměrně velká fyzická zátěž a je vhodné tělo předem připravit. Nacvičíte si uvolňování svalů, posílíte některé svalové skupiny a natrénovat se dá i dýchání, které u porodu uplatníte. Cvičení pomáhá od bolesti zad, zlepšuje držení těla, brání deformaci nožní klenby a pomůže vám rychlejší návrat k původní postavě po porodu.

Přibírání v těhotenství

Celkový váhový přírůstek by neměl přesáhnout 14kg za celých 9 měsíců. Jezte pestře, pravidelně a po menších částech. Předejte pálení žáhy, zácpě a dalším nepříjemným doprovodům. Nezapomínejte na dostatek vlákniny a pitný režim. Možná vás budou bolet prsy, je to běžné. Mléčné žlázy zahájily činnost a připravují se. Z tohoto důvodu mohou být prsy citlivé a zduřelé. Buďte co nejvíc v pohodě a klidně si dopřejte těhotenskou masáž.

Mluvte na své děťátko

V tuto chvíli měří děťátko kolem 22cm a váží 240 g. Pokožka děťátka začíná pozvolna nabírat tenkou vrstvu podkožního tuku a vylučuje mázek. Miminko prožívá to, co maminka. Poslouchá ozvy vašeho srdíčka, navazuje kontakt s vaším hlasem, proto na něj klidným hlasem mluvte. Klidně zpívejte ukolébavku, protože po porodu to budou pro miminko známé a příjemné okamžiky, které ho pomohou uklidnit.

Podívejte se na další týdny těhotenství

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.
22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18. týden těhotenství

20. týden těhotenství