Předčasný porod

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Za předčasný porod je považován porod, který proběhne mezi 23 a 37 týdnem těhotenství a narodí se při něm dítě s hmotností nižší než 2500 g. V posledních letech narůstá i počet dětí předčasně narozených po umělém oplodnění, u vícečetného porodu a věku žen nad 35 let. Předčasně narozené děti mají mnohem méně času na vývoj v děloze, proto často trpí vážnějšími zdravotními komplikacemi. Zralost miminka se dělí také podle dosaženého gestačního týdne na:

  • Extrémní nezralost – porod proběhl před 28 týdnem těhotenství
  • Těžká nezralost – porod proběhl mezi 28 a 30 týdnem těhotenství
  • Střední nezralost – porod proběhl mezi 31 a 33 týdnem těhotenství
  • Lehká nezralost – porod proběhl mezi 34 a 36 týdnem těhotenství

Důvody vedoucí k předčasnému porodu

Důvodů vedoucích k předčasnému porodu je mnoho. Mohou být ovlivněny geneticky, ale také nezodpovědným chováním matky během těhotenství, a také před otěhotněním. My si popíšeme nejčastější důvody, kdy k předčasnému porodu dochází.

Vícečetné těhotenství

Mezi časté příčiny předčasných porodů se řadí vícečetné těhotenství, které může být komplikováno nitroděložní infekcí, poruchami placenty, anomálie plodu a genetické dispozice.

Věk ženy

Riziko spojené s předčasným porodem nesou i velmi mladé ženy nebo naopak starší prvorodičky (kolem 35 let). Mezi nebezpečné faktory u mladých dívek se řadí stres, existenční problémy, bydlení, příjmy, vztahy s partnerem, rodiči a další. To vše může negativně ovlivňovat průběh celého těhotenství. U starších žen je předčasný porod spojen s fyzickým zdravím a hrozí srdeční vady, onemocnění ledvin, kdy mohou za zdravotními problémy děťátka stát špatná výkonnost placenty.

Návykové látky

Nepatří sem jen drogy, ale i alkohol, cigarety a podryté zdraví před těhotenstvím. Pokud matka netuší, že je těhotná a holduje ve větší míře návykovým látkám, může to vést k retardaci plodu a pozdějším poruchám v chování. V těhotenství by se matka měla alkoholu úplně vystříhat. Stejně tak kouření zvyšuje riziko předčasného porodu. Škodlivé látky, které se takto dostávají do těla, mají špatný vliv na průtok krve placentou. To značně ovlivní růst a vývoj plodu. Matky kuřačky nezřídka rodí děti s nízkou porodní váhou. Nehledě na to, že se děti rodí se závislostí a mohou být nervózní, uplakané aniž by matka tušila, proč dítě často bez důvodů pláče. Do této skupiny patří i nadměrná konzumace kofeinu. Doporučuje se omezení pití kávy a čajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak můžete cvičit v těhotenství?

Spaní s miminkem