Ultrazvuk v těhotenství – Bát se či ne?

V průběhu těhotenství čeká nastávající maminku ultrazvukové vyšetření několikrát. Není se čeho obávat, protože jde o bezbolestnou a šetrnou metodu jak k matce, tak plodu. Poprvé se toto vyšetření provádí na začátku těhotenství, kdy je potřeba potvrdit, zda se vůbec o těhotenství jedná.

Před vyšetřením není potřeba žádná příprava. První vyšetření se provádí za použití sondy, která je zavedena přímo do pochvy. Jde o rychlý a bezbolestný proces, který se provádí maximálně do 10 týdne těhotenství. K dalšímu ultrazvukovému vyšetření, již však přes břišní stěnu, dochází od 12 až 14 týdne do konce těhotenství. Kromě toho, že vyšetření potvrdí, zda je plod živý, upřesnění i jeho skutečné stáří a jestli se vyvíjí, jak má.

Jak probíhá ultrazvukové vyšetření

Ošetřující lékař nanese před vyšetřením na bříško těhotné ženy gel, který usnadní přenos ultrazvukových vln. Přejíždí jemně po břiše sondou a snímá obraz plodu. V závěru vyšetření by měl lékař ženě sdělit výsledek vyšetření, popřípadě zodpovědět její dotazy. Zhruba třetí ultrazvukové vyšetření je zaměřeno k přesnému určení případných vývojových vad. Mimo to ultrazvuk odhalí, zda se v děloze nachází jeden či více plodů, jak je uložená placenta a množství plodové vody. Někdy ve 30 týdnu těhotenství přichází na řadu v pořadí čtvrtý ultrazvuk, který sleduje vývin plodu, opět množství plodové vody, vitalitu miminka a další. Během těhotenství tedy žena prodělá několik druhů ultrazvukových vyšetření. Ty si přiblížíme níže.

Různé druhy ultrazvuku

  • Klasický ultrazvuk – Ukazuje dvourozměrný obraz a využívá se k určení těhotenství, pro běžné prohlídky a případné vývojové vady plodu.
  • Ultrazvuk 3D – Při tomto ultrazvuku je plod na obrazovce zobrazen prostorově. Občas se také používá název 4D ultrazvuk, když je zachycen i pohyb plodu. Je víceméně oceňován pro potěšení nastávajících rodičů, kde mohou své děťátko sledovat. Z medicínského hlediska žádné výhody neskýtá.
  • Dopplerovský ultrazvuk – Jde o speciální vyšetřovací metodu, ke zjištění rychlosti a charakteru průtoku krve v pupečníku
  • Echokardiografie – Zobrazovací metoda využívaná v lékařství k ultrazvukovému vyšetření srdce a velkých cév plodu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Teplota u kojence

Hračky pro kojence