Hračky pro kojence

Mezi kojenecké potřeby patří i hračky. Miminko se během prvního roku svého života vyvíjí velmi rychle. Není tedy divu, že hračka, kterou mu nyní pořídíte, mu za další tři měsíce bude připadat zcela nezajímavá. Ideální je hračky rozdělit do několika částí tak, jak budou dítěti podle jeho vývoje vyhovovat.

Hračky v prvních 6 měsících

V prvních třech měsících života nejsou kojenci nijak pohybově aktivní a většinou spí. V tomto období se jedná spíše o pozorování. Typické pro toto období jsou kolotoče a hrazdičky. Ty mimo houpavého či točivého pohybu mohou vydávat i zvuky nebo hrát líbivou melodii, která dítě uspává. Vybírat lze z pestré nabídky tvarů i barev. Jestliže zatoužíte po něčem sofistikovanějším, můžete koupit i kolotoč na dálkové ovládání nebo dokonce s promítací projekcí. Následující tři měsíce si miminko postupně začne uvědomovat své ruce i nohy. Nejenže se bude hraček dotýkat, ale začne je postupně uchopovat. Bude fascinováno okolními zvuky a do vaší sbírky tak přibudou chrastítka.

K oblíbeným hračkám patří pískací zvířátka a jiné předměty.

Čím bude starší, tím více bude chovat v oblibě smyslové hračky, a to především ty pískací. Hračky by měly být nejen omyvatelné, hygienicky nezávadné, ale poskytnout dítěti pohodlný úchop. K oblíbeným patří pískací zvířátka a jiné předměty. Pravděpodobně zjistíte, že s růstem prvních zoubků dítě sliní a dává do úst předměty. Pak nadešel nejvyšší čas pro pořízení kousátka. Ideální jsou chladící, která můžete vložit do lednice – uleví dítěti od potíží spojených s růstem zoubků.

Hračky do jednoho roku

Jakmile začne dítě lépe zvládat pohyby a stabilitu, dokáže již sedět, jsou vhodné edukční hračky. Melodie upoutá pozornost a uklidní dítě. Spojení zvuku a pohybu hračky rozvíjí u malých dětí smyslové vnímání a podpoří fantazii. Někdy kolem osmého měsíce bude mít dítě snahu postavit se na vlastní nohy a udělat pár krůčků. Ideální pomůckou jsou válce, chodítka a ještě trochu později odrážedla. Tvar jezdítka pomáhá rozvíjet motorické schopnosti v době, kdy se dítě učí chodit. Jezdítka určená nejmenším jsou vhodná i pro ty, kteří ještě s prvními krůčky otálejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ultrazvuk v těhotenství – Bát se či ne?

Krvácení v těhotenství