Teplota u kojence

Vysoká teplota u bezbranných kojenců patří mezi hodně stresující záležitosti. Obzvlášť u novopečených rodičů. Miminko nám nemůže nic říci a přitom vidíme, že něco není v pořádku. Jak tedy řešit teploty u kojenců? O tom bude dnešní příspěvek.

Obvykle se tělesná teplota u kojenců pohybuje kolem 36,5 až 36,9 °C. K měření teploty kojenců se používá nejčastěji kvalitní digitální teploměr se zašpičatělým koncem (pro správný výběr zkuste žebříček nejpopulárnějších teploměrů). Ideální je změřit teplotu v konečníku, kdy předně konec teploměru namočíme do vazelíny či olejíčku. Při měření do konečníku vždy odečtěte půl stupně. U větších kojenců se teplota může měřit v ústech, vzácněji pak existují teploměry do ucha.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže je zvýšená teplota neustále nebo je vyšší než 38 °C. Pokud navíc teplotu doprovází další symptomy, jako je vyrážka, rýma, kašel, průjem. Horečku často způsobují bakterie a viry, protože malé děti nemají natolik silný imunitní systém. U každého onemocnění je nutné zvolit vhodnou léčbu a v horších případech pak i nasadit antibiotika. Přesto, že nemá dítě vysokou horečku, ale několik dní pouze zvýšenou s lékařem neotálejte. Může se jednat o začínající nemoc, se kterou tělíčko zatím bojuje. Zvlášť pokud má dítě i průjem, kdy hrozí dehydratace. Kojenci s horečkou často končí v nemocnici, práce proto, aby se zabránilo dehydrataci.

Jestliže je zvýšená teplota neustále nebo je vyšší než 38 °C – poraďte se se svým pediatrem.

Kojenec s horečkou jeví typické známky: neklidné, nespavé nebo naopak z únavy spavé až příliš. Více se potí a odmítá přijímat potravu. Větší děti pak bývají malátné. Horečku nepodceňujte, mohla by mít závažný charakter. Je důležité dítěti kontrolovat teplotu častěji, protože ručičky i nohy mohou mít miminka chladná i při vysoké teplotě. Kontrolu provádějte, co půl hodiny. Teplotu u kojenců může vyvolat ledacos. Růst zoubků, začínající nemoc, ale také po očkování. Teplota bývá během večera a noci vyšší než ráno či dopoledne.

Pitný režim

Dávejte miminku často tekutiny v malých dávkách. Mnohdy postačí jen hlt. Pokud má vysokou teplotu a spí, zkuste mu tekutinu podat na malé lžičce, ale pozor, aby mu tekutina nezůstala v ústech! Přesvědčte se, že jí dítě spolklo, aby nehrozilo udušení. Případně miminko jemně probuďte a podejte mu tekutiny.

Léky a koupele

U horečky nad 38 °C podáváme dětem léky, ale pouze takové, které doporučil lékař. Nikdy nepřekračujte předepsanou dávku! Vždy je lépe mít pro jistotu dva prostředky, které obsahují jinou účinnou látku. Pokud by jeden nezabíral, můžete příště sáhnout po jiném. Účinné jsou také chladivé obklady na čelíčko a koupele. V případě koupele by měla být teplota vody něco nižší než je rozpálené tělíčko kojence a postupně vodu ochlazujeme na 30 °C. Koupel by neměla přesáhnout 5 minut. Jestliže je s koupelí jakýkoliv problém, zabalte kojenci alespoň do chladivého obkladu nožičky. Ale nezpůsobte mu šok. Přichystejte si plenku s teplejší variantou, vlažnou a chladnou – obklady dávejte postupně.

 

Pokud se chcete dozvědět více, mrkněte na náš článek „Rýma u kojence“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spánek kojenců do jednoho roku

Ultrazvuk v těhotenství – Bát se či ne?