Zázvor v těhotenství

zazvor

Léčivé účinky zázvoru jsou známy už z dob starověké Číny, kdy jeho pozitivní vlastnosti zaznamenal legendární císař Shennong. Rostlina se do Evropy dostala nejdříve, jako koření a záznamy o zázvoru můžeme najít také v cestopise Marca Pola. Teprve později byly objeveny i v Evropě jeho léčivé účinky. Svědčí o tom také proslulý Mattioliho herbář – jde o jednu z nejvýznamnějších botanických knih 16. století.

Zázvor se dá použít sušený, ale i čerstvý. V sušené podobě ztrácí svou typickou vůni, zato jeho chuť je mnohem výraznější a silnější. Ať už jej použijeme jako čaj, sirup či koření do pokrmů, prospějeme svému zdraví. Jak je tomu se zázvorem v těhotenství, bude předmětem dnešního článku.

Těhotenství a zázvor

Zázvor bývá nejčastější bylinkou, která pomáhá při těhotenských nevolnostech a nechutenství. Rovněž ulevuje od různých bolestí, žaludečních obtíží, škytavce. Pomáhá vrátit chuť k jídlu, kterou těhotné ženy ztrácejí zejména v prvním trimestru. To může mít za následek úbytek vitamínů, které jsou důležité jak pro matku, tak zdravý vývoj plodu. Mimo to posiluje zázvor imunitu a zmírňuje pálení žáhy. Nejčastější podoba užití zázvoru je formou čaje.

Dbejte přesného dávkování

Zázvor v těhotenství nikterak neohrožuje plod, pokud se dodržuje jeho dávkování. Užití větších dávek – více než 1 gram sušeného či 4 gramy čerstvého zázvoru, může být pro plod nebezpečné. Překročení doporučené dávky může vyvolat potrat. Proto pokud chce těhotná žena během těhotenství užívat zázvor, měla by se na přesném dávkování domluvit s lékařem. Zázvor se také nemusí dobře snášet s jinými užívanými medikamenty. Proto zázvor nekonzumujte bez porady s gynekologem.

Použití zázvoru v těhotenství

  • Pomáhá proti pálení žáhy
  • Zmírňuje nevolnosti a klidní žaludek
  • Pomáhá při bolestech
  • Zahání škytavku
  • Bojuje s nachlazením
  • Upozornění a varování

Užívání zázvoru v těhotenství je kontroverzní. Jsou i určité obavy, že zázvor může mít vliv na pohlavní hormony a plod. Studie se v tomto ohledu různí. Existují také určité obavy, že se v souvislosti s užitím zázvoru může zvýšit riziko krvácení, takže mnoho lékařů jeho užití nedoporučují už jen z prevence. Je vždy nutné uvážit možnost jiných lékařských postupů ve srovnání s určitými riziky. Bylo prokázáno, že zázvor snižuje hladinu krevního cukru, tudíž může být nutné upravit podávání léků na diabetes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Porod císařským řezem

Výživa kojence