Výživa kojence

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Základem v péči o miminko je kvalitní strava v závislosti na jeho věk tak, aby v každé fázi vývoje dostalo správný přísun všech živin a energie. Neméně důležitá je však i výchova k samostatnosti v jídle a stravovacím návykům, které podpoří zdravý vývoj dítěte a omezí hrozbu obezity v pozdějším věku. Důležitým krokem je příklad samotných rodičů, ať už ve smyslu skladby potravy, tak omezení alkoholu či kouření.

Výživa dítěte do šestého měsíce

Nejlepší výživou kojence je bezesporu mateřské mléko. To má v sobě veškeré potřebné látky ve správném poměru přesně, jak dítě k vývoji v tomto období potřebuje. Za ideální se považuje, když je dítě do šesti měsíců výlučně kojeno, žádnou další potravu a tekutiny (voda, šťávy, čaj) nepotřebuje. Mnoho maminek má tendence podávat kojenci právě tyto tekutiny, což je naprosto nevhodné. Čaj ani voda neobsahují ochranné látky ani důležité živiny. O co více kojenec vypije čaje, o to méně vypije potom mléka, které dítě skutečně vyživuje a chrání před onemocněním.

Nejlepší výživou kojence je bezesporu mateřské mléko.
Nejlepší výživou kojence je bezesporu mateřské mléko.

Děti krmené umělým mlékem podstupují první změnu v jídelníčku kolem 4 měsíce. Pak přichází čas na první přikrmování. Během prvních 4 měsíců nabírají miminka zhruba 110 – 230 gramů týdně. Mezi čtvrtým a šestým měsícem se váhový přírůstek již zpomalí na 85 – 140 gramů týdně. Přestává-li kojenec na konci těchto období přibírat na váze, může to značit, že mu jeho dosavadní strava již nestačí a přišla doba příkrmu. V tomto ohledu je potřeba se vždy poradit s pediatrem.

I kojené děti mohou někdy kolem 4-5 měsíce být přikrmovány kaší. Dávají se však pouze hladovým dětem, které málo přibírají na váze. Pozor si dejte na záměnu bolestí dásní, děti mohou být plačtivé, budit se a hodně slintají. Ani po podání kaše problém nezmizí – pak nejde o hlad, který dítě budí, ale růst zoubků.  Když by dítě přijímalo nedostačující množství mateřského mléka, můžete zaznamenat menší množství pomočených plen, nazelenalou stolici (hladová stolice) a neklid dítěte.

Výživa kojenců od 6 měsíce

Od ukončeného 6 měsíce se dětem začíná podávat zeleninový příkrm. Někdy k tomu po poradě s lékařem dochází již dříve. Dítě krmte zásadně umělou lžičkou, pomalu a trpělivě. Příkrm můžete podávat 2x denně, pokud dítě sní jen malé množství. Příkrm musí být kašovité konzistence a dá se naředit i trochou mateřského mléka.

Jako první zeleninový příkrm se podává většinou vařená mrkev po dobu dvou až tří dnů. Pak se postupně přidává brambor, brokolice a další zelenina. Postupné přidávání zeleniny vám umožní odhalit, který druh zeleniny dítěti svědčí a který ne. Zhruba po dvou týdnech k zelenině přidejte i kousek masa uvařeného do měkka (kuřecí, telecí, hovězí, husí, králičí). Místo masa je možné 1x v týdnu podat polovinu vařeného žloutku. Bílek dítě do dvou let vůbec nepotřebuje a nesnažte se mu ho podávat. Po příkrmu dítě vždy nakojte, dodáte mu nejen živiny, ale i potřebné tekutiny.

mrkev

Od sedmého měsíce přichází na řadu zařazení ovoce do jídelníčku. Opět začínáme postupně a po malých dávkách. Jako první vyzkoušejte dušené jablíčko, jablko strouhané na jemno, hrušku, banán a další neagresívní druhy ovoce. Podávat je můžete dětem i 2x denně. V případě kupovaných přesnídávek dávejte pozor na cukr! Citrusové plody začněte podávat až kolem jednoho roku.

Kolem osmého měsíce zkuste zařadit další příkrm – čistý smetanový jogurt 3,5%. Stále kojte stejný počet dávek 5 až 7 dávek během 24 hodin. Můžete podávat do ruky na žužlání rohlík či chleba. Mimo mateřského mléka učte děti pít kojeneckou vodu z hrníčku, který má náustek. Od desátého měsíce začněte podávat tvaroh s ovocem. Pozor na ořechy, semínka – dítě by je mohlo vdechnout. Vyvarujte se sladkých krémů, jako jsou Pribináčky apod. Od ukončeného 10 měsíce mohou děti zkusit i sladkovodní ryby. S mořskými ještě minimálně dva měsíce počkejte.

Rady a tipy

Po příchodu z porodnice kojte miminko pouze z jednoho prsu. Jedině tak může dítě přijmout „zadní mléko“, které má více tuku a energie. Teprve později střídejte prsy. Dítě si samo určí, zda chce být kojeno z jednoho či obou prsů.

Nejpravděpodobnější příčiny odstavení dítěte pro nedostatek mléka je malá sebedůvěra maminky, strach z nedostatku mléka, nesprávná technika kojení. V případě nedostatku mléka střídejte prsy u kojení, dochází tak k většímu vylučování hormonu prolaktinu, podobný účinek má i častější kojení miminka během noci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zázvor v těhotenství

Vyšetření v těhotenství – kontrola zdraví maminky i plodu