Spánek kojenců do jednoho roku

Narozené dítě prospí převážnou část dne tedy až 20 hodin denně. Miminko je buď klidné, nebo pláče a říká si o naši péči. Některé děti jsou plačtivé méně a jiné více. Je potřeba si uvědomit, že spánkový rytmus kojence se postupně vyvíjí.

Proto se spánek dítěte v prvních týdnech života liší od spánku dospělých. V podstatě se během prvního období po narození, dítě budí na kojení a spánek trvá v rozmezí jedné až čtyř hodin. Poté následuje krátký čas bdění. Dítě se probouzí následkem vnějších podnětů, jako je hlad či nepohodlí. Po ukojení jeho potřeb opět usíná. Na krmení není potřeba dítě budit s výjimkou dětí, jež mají novorozeneckou žloutenku a bývají příliš spavé. Novorozené dítě neumí rozlišovat den a noc, proto nemá žádné spánkové návyky. To, co můžete udělat, je přizpůsobit se dítěti – tedy spát, když spí i vaše miminko.

Děťátka do tří měsíců by neměla být vzhůru déle než dvě hodiny v kuse. Někteří kojenci jsou schopni již ve třetím měsíci prospat nepřetržitě 8 hodin.

Spánek kojence od 1 do 4 měsíce

Celkově naspí během 24 hodin dítě 15 až 18 hodin. Během prvního měsíce si dítě začne zvykat na denní a noční režim. Potřeba spánku v denní dobu se postupně začne zkracovat. Zhruba ve druhém měsíci naspí dítě kolem 17 hodin, přičemž během dne je častěji vzhůru a během noci se budí na krmení. Děťátka do tří měsíců by neměla být vzhůru déle než dvě hodiny v kuse. Někteří kojenci jsou schopni již ve třetím měsíci prospat nepřetržitě 8 hodin.

Spánek kojence od 4 do 6 měsíce

Celkově kojenec naspí během 24 hodin přibližně 15 hodin. Mezi čtvrtým a pátým měsícem se upevňuje denní a noční režim. Dítě během noci spí zhruba 10 hodin – obvykle s přestávkami na krmení. Během dne je spánek přerušovaný, většinou spí dítě čtyřikrát denně po jedné až dvou hodinách. Jak se blíží k prvnímu půlroku, spí během dne čím dál méně. Denní spánek se sníží na dvakrát až třikrát během dne, přičemž usíná pomaleji a spánek se prohlubuje. Důvodů, proč se dítě budí je více: nepohodlí, hlad, hluk a sny.

Spánek kojence od 6 do 12 měsíce

Celkově dítě naspí během 24 hodin kolem 12 až 14 hodin. Někdy od šestého měsíce už dítě nevyžaduje noční krmení a je schopno spát celou noc – až 10 hodin. Během dne většinou spí pouze dopoledne a po obědě. Kolem šestého měsíce bývají děti obvykle unavené 2,5 hodiny po probuzení. Přesto se mnoho kojenců v tomto věku ještě stále budí i 4x za noc, aniž by šlo o nemoc.

Okolo jednoho roku dítě začne vynechávat spánek před obědem, takže bude usínat již pouze po obědě. V noci by mělo vydržet spát – až 10 hodin. Tyto údaje jsou pouze zprůměrované, ve skutečnosti může být potřeba spánku a bdění individuální. Mnohé děti spí během dne 2x, ale kratší dobu a jiné pouze jednou. Jsou děti, které během večera usínají klidně a bez problémů, jiné budou nespokojené a často se budit.

TIP: přečtěte si jak vybrat vhodnou dětskou postýlku

Tipy pro maminku:

  • Pobývejte během dne co nejvíce venku, když budete doma, pusťte do bytu denní světlo
  • Během dne se snažte dítě zabavit, hrajte si, povídejte, mazlete se
  • Nerozsvěcujte v noci světlo, pokud bude nutné, použijte pouze tlumenou lampičku
  • Během noci komunikujte s dítětem jen minimálně, omezte péči jen na nutné úkony – přebalení, krmení
  • Vytvořte si večerní rituál – koupání, oblékání, mazlení, pohádka a dobrou noc
  • Byla by chyba snažit se o naprosté ticho během dne, když dítě spí. Samozřejmě nedělejte zbytečný hluk, ale nepanikařte, když někdo zaklepe na dveře nebo si kýchne. Ke klasickým domácím zvukům patří i pračka, myčka, tlumená hudba.

Kam dál? Přečtěte si tipy na ovocné příkrmy pro kojence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyšetření v těhotenství – kontrola zdraví maminky i plodu

Teplota u kojence