Vyšetření v těhotenství – kontrola zdraví maminky i plodu

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Během tohoto krásného období „očekávání“ čeká nastávající maminku celá řada lékařských vyšetření a kontrol. Zjišťuje se zdravotní stav maminky i miminka, a zda vše probíhá, jak má. Dnes vám přinášíme celou řadu vyšetření, která na vás čekají. Vyšetření se provádí postupně a liší se stádiem těhotenství. Pokusíme se vám to vysvětlit stručně a nebudeme vás zatěžovat odbornými termíny.

První lékařská prohlídka

Při první prohlídce lékař stanoví, zda se jedná vůbec o těhotenství. Mimo odběru krve, které prokáže těhotenství, lékař provádí i ultrazvukové vyšetření. Nidace (uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici) je možné na ultrazvuku vidět 5,5 až 6 den po oplození. Teoreticky by to mělo jít vidět, jako malinký hrbolek. Pokud si lékař není jistý, může provést další vyšetření. Jakmile se prokáže těhotenství, budete poradnu navštěvovat do 23 týdne – každé 4 týdny. Následně pak od 24 do 32 týdny těhotenství, každé 3 týdny. Od 33 do 36 týdne, co 2 týdny. Od 37 do 40 týdne už každý týden.

V případě drobných potíží, jako je například pálení žáhy, můžete kontaktovat svého lékaře i telefonicky – popřípadě oslovit některou z online poraden, pro těhotné.

K lékaři si samozřejmě můžete dojít kdykoliv i dříve. Pokud vás bude něco sužovat, nečekejte zbytečně až na domluvenou kontrolu. V případě drobných potíží, jako je například pálení žáhy, můžete kontaktovat svého lékaře i telefonicky – popřípadě oslovit některou z online poraden, pro těhotné. Zvlášť prvorodičky mohou být vylekané i z drobných příhod. Některá vyšetření se liší v závislosti, zda navštěvujete větší kliniku či soukromého lékaře. Proto se vždy ptejte, co na vás příště čeká.

Jaká vyšetření můžete očekávat

  • Vážení
  • Měření krevního tlaku
  • Měření pulsu
  • Vyšetření moči papírovým proužkem (přítomnost cukru a bílkovin)
  • Vyšetření krve
  • Měření velikosti dělohy – snaha zajistit normální průběh těhotenství
  • Konzultace případných problémů – otékaní končetin apod.
  • Kontrola poševního prostředí (zamezení kvasinkovým infekcím)
  • Kontrola stavu děložního čípku, porodních cest
  • Ultrazvuk a kontrola vitality plodu
  • Co je cílem vyšetření krve

Někdy měsíc od první prohlídky vám bude proveden krevní test. Cílem je zjistit krevní skupinu, Rh faktor matky a výskyt protilátek v krvi maminky, odvrátit hrozby HIV/AIDS, žloutenku, syfilis.

Po 40 týdnu těhotenství

Po 40 týdnu těhotenství se provádí každé tři dny kardiotokogram. Žena je spíš vyšetřována vaginálně, kde se kontroluje, zda se již začíná otevírat děložní hrdlo. Plod je vyšetřován ultrazvukem, a pokud je žena 10 dní po očekávaném termínu provádí se oxytocinový zátěžový test. Jestliže rodička přenáší více než 12 dní, je porod většinou vyvoláván, poté co je přijata k hospitalizaci.

Co je to oxytocinový zátěžový test?

Test má za úkol zjistit, jak reaguje děloha a především miminko na kontrakce, které dodaný oxytocin vyvolá. Jinak řečeno, zda už lze předpokládat úspěšné vyvolání porodu a jestli placenta funguje správně. Cílem testu není porod vyvolat, ale jen na podkladě výsledků zjistit, zda už by se případné vyvolání porodu zdařilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výživa kojence

Spánek kojenců do jednoho roku