Kouření v těhotenství

Ať už se vám to líbí či nikoliv kouření negativně ovlivňuje vývoj děťátka. Setkat se můžeme se dvěma názory – ti, kteří by si v žádném případě cigaretu nezapálili a během těhotenství už vůbec ne, pak tací, kteří budou urputně tvrdit, že to nevadí. Co na tom, že četné vědecké výzkumy prokazují opak.

Kouření v těhotenství je jednou z hlavních příčin ohrožení plodu během těhotenství. Nejedna vědecká studie jasně prokázala, že kouření právě v době těhotenství je významným faktorem podílejícím se na potratech a předčasných porodech. Negativně to ovlivňuje i samotný vývoj plodu.

Co vše může kouření v těhotenství způsobit?

Způsobuje během těhotenství krvácení v časném i pozdním těhotenství, ale především jak jsme již zmínili – předčasný porod. Kouř z cigaret obsahuje hodně toxických látek. Mimo jiné nikotin (způsobuje zúžení cév v placentě, díky které se dostávají k plodu živiny), kadmium (působí toxicky na placentární buňky) a oxid uhelnatý (se váže na červené krvinky a způsobuje nedostatečné okysličování plodu). Koktejl těchto jedovatých látek způsobuje pomalejší tělesný vývoj plodu a snížení porodní váhy až o 250g.

Dopady kouření po porodu

Dále kouření negativně ovlivňuje i kojení. Kuřačky mají mnohem menší množství mléka a navíc i v jejich mléce jsou přítomny výše jmenované látky. Potomci kuřaček bývají mnohem častěji postiženi Syndromem náhlého úmrtí – náhlé úmrtí „zdravého“ dítěte. Jednou z nejpravděpodobnějších příčin je zástava dechu, která je způsobená nezralostí dýchacího centra mozku novorozeného dítěte. Látky obsažené v cigaretách a jejich kouři způsobují rovněž četnější výskyt zhoubných nádorů v dětství. Děti kuřaček mívají častěji různé alergie, kožní ekzémy a astma – bylo prokázáno, že až 2x častěji než děti nekuřaček.

Dopad na intelekt dítěte

Rovněž bylo prokázáno, že vystavování dítěte tabákovému kouři je spojeno s nižším intelektem, zato větším množství problémů s chováním, nedostatkem pozornosti, hyperaktivitou a poruchou učení. To vše se samozřejmě může přihodit také u dětí nekuřaček, ale čísla jasně hovoří, že děti kuřaček jsou postiženy mnohem častěji.

Cigaretový kouř obsahuje přibližně 4 tisíce chemických látek. Jmenovat všechny v jediném článku nemá význam. Každá jednotlivá cigareta je škodlivá a ohrožuje nejen plod, ale i budoucí život dítěte. Ovšem dle slov některých lékařů a porodníků je kouření během těhotenství přístupné v případě, že matka nepřestala s kouřením již před otěhotněním. Stejně negativní dopad mohou mít na matku kuřačku abstinenční příznaky, které škodí i plodu. V tomto případě se doporučuje pouze kouření omezit na jednu až dvě cigarety denně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zelená stolice u kojenců

Bolest v podbřišku během těhotenství – kdy je to normální a kdy ne?