Předně je potřeba připomenout, že zelená stolice u kojenců je docela častým jevem a nemusí signalizovat žádný problém. Často se jí také mylně přezdívá „hladová stolice“, což je zažitý mýtus. Stolice hladových dětí je hnědá až tmavohnědá a především je jí poskromnu.
Potíže mohou nastat v okamžiku, kdy je zelená stolice s příměsí hlenu. V takovém případě může značit mírnou střevní infekci, což je vhodné konzultovat s pediatrem, který to většinou řeší za pomocí probiotik.
Kdy hrozí nebezpečí?
Jestliže problém trvá či je doprovázen průjmem, přichází na řadu stěr a následné odeslání vzorku stolice do laboratoře. Tam se buď vyloučí, nebo naopak potvrdí bakteriální onemocnění, případně i alergie – například na kravské mléko. Je-li stolice miminka pouze nazelenalé barvy, ale není přítomen hlen a nezapáchá, není důvod k panice. Co vše může zelenou stolici kojence signalizovat, si prozradíme v dnešním článku.
Možnosti zelené stolice kojenců
Novorozenecká žloutenka
U dětí, které postihla novorozenecká žloutenka, může jít o vyplavování většího množství bilirubinu z krve.
Kojené děti
U kojených dětí může být důvodem přebytek předního mléka – to je bohaté na cukry. Mléčný cukr dále kvasí ve střevech a způsobuje stolici nazelenalé barvy. Také strava maminky může ovlivnit tento fakt. Ať už jde o stravu bohatou na mléčné výrobky či zelené potraviny, jako je špenát. Dokonce i potravinové doplňky, jako je železo – pokud ho maminka užívá ve formě léků, které se přímo dělají jako podpůrné vitamíny pro kojící matky.
Přikrmované děti
U přikrmovaných dětí může problém způsobovat množství sladkých jídel: například kojenecké kaše, nezakysané mléčné výrobky, dále pak očkování či užití antibiotik či potravinová alergie, tedy reakce na určitou složku potravin. Zelená stolice většinou poukazuje na potíže se zažíváním. Mnohdy stačí pouze upravit jídelníček či změnit techniku kojení a je po problému.