Plavání kojenců aneb ve světě plaváčků

Většina miminek se cítí v bazénu, jako rybka ve vodě. Jedná se o zábavný způsob, jak prohloubit vzájemně citové vazby i důvěru matka versus dítě. Plavání kojenců je zábavná a navíc i zdraví prospěšná aktivita, která se soustředí především na lehkost volného pohybu.

Voda děťátku lehce připomene i příjemné okamžiky, kdy bylo ještě v bříšku a plavalo v plodové vodě. Bezesporu tak nabylo pocitu jistoty a bezpečí. Zvlášť, když stále může slyšet a cítit svou maminku v bezprostřední blízkosti. Plavání malých dětí, má velmi pozitivní vliv na psychomotorický vývoj. Vylepšuje smyslové vnímání děťátka ve vztahu k okolnímu světu, posiluje svalíky, dýchání a celkový kardiovaskulární systém. Osvojí-li si miminko ovládání vlastního dechu a nebude mu na překážku voda na obličeji, snadněji se tak později naučí plavat.

Teplota vody dosahuje příjemných 30 až 33 stupňů a zkušený instruktor se zaměřuje na hru i bezpečí.

Kdy plavání kojenců odstartovat?

Většinou se s plaváním kojenců začíná někdy kolem 6 měsíce věku, ale některé kurzy jsou pořádány již od 3 měsíců. V takovém případě se jedná o plavání kojenců ve vaničkách. O vhodnosti je dobré poradit se s pediatrem, ten určí nejvhodnější dobu, kdy začít. Děťátko může plavat v podstatě ihned, jakmile dokáže samo držet hlavičku, což je většinou právě kolem šestého měsíce. Během společného plavání by mělo jít především o společnou relaxaci a zábavu, která je zdraví prospěšná pro dítě i maminku. Teplota vody dosahuje příjemných 30 až 33 stupňů a zkušený instruktor se zaměřuje na hru i bezpečí. Na klasický bazén bez plaveckých kurzů lze vzít dítě v batolecím věku, tj. kolem 1 roku věku dítěte. Kurzy pro starší kojence jsou určeny skupinkám stejně starých dětí, kde s nimi dochází jeden z rodičů.

Výhody plavání kojenců

  • Dítě se pozvolna otužuje – posiluje imunitní systém
  • Posilují zádové a břišní svaly miminka
  • Zmírňuje se nadýmání
  • Zlepšuje chuť k jídlu
  • Vylepšuje se spánek dítěte
  • Vytváří si pevné citové vazby s rodičem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výtok v těhotenství aneb je to normální?

Zelená stolice u kojenců